“Цей поїзд уже мчить, і ми в ньому; зійти з нього можна лише двома способами»: російські топчиновники – виданню The Telegraph
Видання The Telegraph поговорило із 15 держслужбовцями, депутатами й директорами державних та приватних компаній на умовах анонімності, щоб дізнатися, що думають наближені до уряду й Путіна
Видання The Telegraph поговорило із 15 держслужбовцями, депутатами й директорами державних та приватних компаній на умовах анонімності, щоб дізнатися, що думають наближені до уряду й Путіна.
Мобілізація
Хоч багато зі співрозмовників передбачали оголошення мобілізації, більшість із них скаржилися на поспіх Путіна і його небажання пояснювати свої плани.
«Ніхто нікому нічого не пояснює», – поскаржився один з опитаних, який працює в уряді. А голова одного з державних банків сказав, що його неабияк непокоїть те, що російський лідер приймає всі рішення одноосібно і ні з ким не радиться.
«Координації ніякої. Повний хаос. Путін усім говорить різне», – розповіло джерело, близьке до уряду. Він сказав, що це стосується не лише економіки, а й ведення війни. «Що сталося в Харкові? Ніхто не має уявлення: ані політики, ані військові. Це просто сталося».
«Ті 300 000 резервістів – це лише прикриття. Зараз вона часткова, а потім буде масова мобілізація, а після цього й тактична ядерна зброя», – пророкує одне з джерел в уряді.
Уряд активно намагається запобігти відтоку програмістів та технарів із Росії. Та не лише IT-компанії складають списки тих, кого вони не хочуть бачити мобілізованими. Один директор компанії описав процес так: «Компанії надсилають списки до міністерства оборони через міністерства своїх індустрій, а потім ці списки потрапляють у воєнкомати». Урядовці уникають мобілізації за допомогою такого ж процесу.
Якщо урядовцям, депутатам та співробітникам державних компаній і вдається уникнути мобілізації, то це не означає, що їхнім родичам так само пощастить. За словами джерел, багато чиновників уже купили квитки на літак для своїх братів, синів і племінників, щоб відправити їх закордон.
Та не всі можуть домовитися про те, щоб мобілізація обійшла їхніх рідних, або відправити їх із країни. «Що як хтось дізнається? Мене визнають ворогом батьківщини і кинуть за ґрати».
«Говорити з ним марно»
Попри усвідомлення катастрофи, ніхто із російської еліти вже тривалий час не намагається переконати Путіна зупинити війну. На початку вторгнення дехто, як, наприклад, Алексій Кудрін, голова Рахункової палати, намагався пояснити Путіну наслідки його рішень, але сьогодні всі мовчать.
Співрозмовники видання говорять, що Путін не припиняє повторювати мантру про те, що Росію оточують вороги, і про підступні плани НАТО. Говорити з ним марно.
За словами директора однієї великої приватної компанії, який знає Михайла Мішустіна, премʼєр-міністра Росії, мало хто щиро підтримує війну. «Всі, хто на публіку порівнює цю війну з Другою світовою, роблять це для годиться. Це захисний механізм…Раніше вони казали, що в них є «бос» [неформальне прізвисько Путіна] і він обʼєднає суспільство. Зараз усі розуміють, що ті часи позаду».
«Проблема російського суспільства в тому, що ми намагаємося обійти погану ситуацію, а не протестувати проти неї», – додав той же директор.
Менеджер іншої великої державної компанії охарактеризував настрій у країні як «приречений». Співрозмовник, який описав своє повернення з літньої відпустки як «повернення до вʼязниці», сказав: «Люди готові вести своїх дітей, чоловіків і синів на заклання. Це абсолютне зло… Цим людям уже не потрібні психотерапевти – їм треба одразу до психіатрів».
Квиток в один кінець
На запитання до представників еліти, які проти війни, чому вони не підуть з посад, багато хто каже, що це технічно неможливо.
«З країни можна купити квиток лише в один кінець. А далі що? Куди їхати? Що робити? Із собою можна взяти не більше $10 000, – відповів один високопосадовець, який близький до уряду.
Чиновники (як прихильники, так і тихі противники війни), з якими поговорило видання, не можуть точно визначити кінцеву мету війни і її потенційні результати.
«Зрозуміло, що нам треба перемога. Це єдиний можливий варіант. Нам треба зробити все можливе, щоб це сталося, і нам треба зробити це зараз. Цей поїзд уже мчить, і ми в ньому; зійти з нього можна лише двома способами», – сказав один топчиновник.
На запитання про те, що буде, якщо Росія програє, він сказав, що не може цього уявити. Як і інші опитані джерела, які підтримують війну, він просто повторював наративи, які просувають пропагандисти: Захід хоче знищити Росію, а поразка у війні з Україною означатиме знищення Росії.