Чи натисне кремлівський шизофренік на ядерну кнопку?

Російський наступ на територію України пішов, м’яко кажучи, не за планом агресора. Бліцкриг їм не вдався, наша армія виявилась набагато потужнішою, ніж очікував Кремль, а народ України замість обіцяних квітів «пригощає» «асвабадітілєй» коктейлями Молотова та жорстоким спротивом загонів Територіальної оборони. Україна міцна й переконана у власній перемозі, а росіяни щодня несуть серйозні втрати.

Все це оцінили й на заході. Сьогодні Європа серйозно говорить про приєднання України до Євросоюзу, Росію ізольовують від усього світу на рівні економіки, а зброя, яку нам надсилають країни НАТО, успішно й масово нищить війська ворога. Всі ці речі загнали Путіна в глухий кут, а точніше в алтайський бункер, де він, за даними розвідки різних країн, перебуває протягом останніх кількох діб.

Проте звір, якого загнали у кут, стає особливо небезпечним. Тому вже не вперше Володимир Путін погрожує світу ядерною зброєю. До того ж, така риторика вписується у наратив його пропагандистів, які вже давно казали: «Навіщо нам світ, якщо у ньому не буде Росії?». Окрім цього, все частіше психологи та психіатри збігаються на думці, що сам Путін є психічно нестабільним, що також не є втішним меседжем в цьому питанні.

Тож якою є вірогідність, що кремлівський карлик вдасться до «останнього аргументу»?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли військовий експерт Олег Жданов та юридичний психолог Юрій Ірхін.

  • Скільки ядерної зброї має Путін та наскільки вона боєздатна?

Олег Жданов:

Нам варто розуміти, що мова йде про другий у світі боєзапас за кількістю ядерних боєзарядів. Більше тільки у США. Це небезпечна зброя, оскільки приблизно 5-7 років тому Росія оновила своє озброєння і майже повністю перейшла до мобільних комплексів. Тому сьогодні у них є 19 полків, в кожному з яких є 18 пускових установок ракетних комплексів стратегічного значення. Це 342 ракети, в кожній з яких міститься 10-14 боєзарядів, які відділяються одне від одного і можуть накривати цілі окремо. Це щонайменше 3420 цілей, а дальність пуску цих ракет необмежена.

  • Як гадаєте, Путін дійсно заховався у бункер?

Олег Жданов:

Сьогодні весь російський список Forbes хоче «потримати за горло» свого президента

Так, сто відсотків! Путін дійсно знаходиться у своїй резиденції на Алтаї, бо її саме для цього й будували. Там дуже мала густина населення і велика віддаленість від індустріальних та житлових районів Росії. І саме там у горах цей бункер знаходиться на дуже великій глибині.

А, по-друге, саме там Путін почувається у безпеці, бо доступ до його тіла має дуже мала кількість людей. Сьогодні весь російський список Forbes хоче «потримати за горло» свого президента, бо всі ці бізнесмени з кожною годиною втрачають свої мільярди.

  • Чи загрожує ядерний удар Україні?

Олег Жданов:

Ні. З високою ймовірністю можна стверджувати, що нам нічого не загрожує. Справа у тому, що Путін хоче «нагнути» Захід та завоювати Україну. Для чого йому спотворювати землю, яку він планує захопити? Крім того, тут знаходяться його війська і він чекає, що з години на годину ми капітулюємо.

  • Чи можна якось протистояти ядерному удару з боку Росії?

Олег Жданов:

Тут є кілька варіантів. Перший – це технічний і він передбачає розрив зв’язку між ланками передачі команди пуску. Тобто, Путін сам на кнопку не тисне, він віддає наказ і коди, вони передаються ланцюжком «униз» і так аж до запуску. Якщо цей ланцюжок розірвати, то команда просто не надійде. Це варіант, але він не є надійним.

Другий – це застосування систем протиракетної оборони НАТО. Це вже буде загроза світовій спільноті, а не лише для України, як є сьогодні, тому вони зобов’язані реагувати. Але тут ймовірність 50/50 і все залежить від того, як це спрацює і коли буде відстежено пуск ракет.

Ну і третій варіант – це фізичне або політичне відсторонення Путіна від влади. З фізичним усуненням все зрозуміло, але це не єдиний спосіб. Навіть згідно з конституцією РФ це можна зробити за станом здоров’я. Він неадекватний і рада федерації може просто позбавити його посади президента Росії через неспроможність нормально керувати державою.

  • Яким взагалі є Путін за своїм психотипом?

Юрій Ірхін:

Загалом в мене, як у фахівця, є враження, що справжній президент РФ – шизофренік

Насправді ми мало про нього знаємо, бо бачимо лише ту телекартинку, яку нам подають. Справжнього Путіна ніколи не бачили навіть більшість росіян. Також є версії, що цю роль грають відразу кілька акторів і я маю підстави у це вірити. Загалом в мене, як у фахівця, є враження, що справжній президент РФ – шизофренік.

Ще 10 років тому він був яскраво вираженим невротиком і психопатом. Сьогодні ж він типовий шизофренік з манією величі та незадоволеними амбіціями. Це шизофренік-терорист, який злий на весь світ. Раніше, коли він йшов червоною доріжкою, його голова була гордо піднята і ніс «дивився» вверх. Тепер – він сутулиться і зі злобою дивиться по боках. Якраз це і говорить про «злу» шизофренію.

Його патології не свідчать про критичний стан чи неспроможність мислити. Навпаки, такі люди можуть ставати геніями. Геній – це теж пов’язано із шизофренією. Це, якщо сказати образно, надможливості. Якщо таку людину визнають, вважають авторитетом і вона реалізовує себе, то така і стає геніальним художником, вченим тощо. Тоді нестандартне мислення допомагає. У Путіна, швидше за все, цього нема. Хоч він і досягнув певних вершин, він не може ухвалювати рішення одноосібно і це його «з’їдає». Якби його воля, то ту ж «ядерну кнопку» він натиснув би вже давно. На щастя, це залежить не лише від нього. Тому ця нереалізація себе й перетворюється у такий тероризм.

  • На вашу думку, у якому психологічному стані зараз перебуває Путін?

Юрій Ірхін:

Його статус і те, як він йшов до влади, привчили його до бункерів і подібних речей. Думаю, що він вже десятки років живе у недоступності для інших людей. Його параноя дуже яскрава, а це манія переслідування і страх: страх брехні, помсти, смерті тощо. Тому я не думаю, що війна чи перебування у бункері має на нього радикального впливу.

А щодо невдач на війні, то я не впевнений, що йому кажуть всю правду. Міністр оборони РФ постійно по телевізору звітує, що їхня армія не несе втрат і тому подібні речі. Я переконаний, що Путіну звітують так само. А навіть якби він це й знав, то максимум – це гнів, засмученність та стукіт кулаком по столу.

  • То чи здатен Путін «натиснути на кнопку»?

Олег Жданов:

Як би дико це не звучало, він має можливість та здатен видати коди запуску ракет

Так. На жаль, як би дико це не звучало, він має можливість та здатен видати коди запуску ракет. Я навіть припускаю, що Кремль може вдатись до превентивного ядерного удару. Тобто, це не буде масований запуск ракет, а точковий удар в окремий об’єкт. Два роки тому з трибуни Держдуми Жириновський казав, що Росії необхідно вдарити по якомусь острову ядерною зброєю, щоб весь світ здригнувся і став її поважати і боятись. От такий варіант можливий, але це буде не держава, а, наприклад, база НАТО десь на островах.

Юрій Ірхін:

Так і не лише зараз. Це не проблема сьогодення, вона існує ще з середини 90-х років. Та й погрожує Путін світу вже далеко не вперше. Я переконаний, що якби це було його одноосібне рішення, він би вже давно запустив ракети. Він готовий зробити це, він хоче цього, але це, на щастя,  залежить не лише від нього.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»