Діагноз «русскій або «за кораблем»! Чому росіян невдовзі закриють у залізному «гетто»

Як тільки брудний загарбницький чобіт російського окупанта ступив на українську землю, європейці нарешті почали скидати рожеві окуляри і забувати про свою «глибоку стурбованість» ситуацією в нашій державі, адже побачили справжнє обличчя і наміри агресора. Хоча не всі, проте більшість – і цього було достатньо.

Усі цивілізовані країни почали відхрещуватися від росіян і їхньої недоімперії і дали зрозуміти: громадянам країни-агресора там не раді, закривши небо і посиливши візовий режим.

Так, видавати візи громадянам рф відмовилися Польща, Чехія, Латвія, Литва, Естонія, Норвегія, Японія; великі проблеми виникли при отриманні візи у Сполучене Королівство, Словенію та Південну Корею. Португалія і Греція скасували інвестиційні програми, що дозволяли росіянам «купувати» посвідку на проживання, Кіпр припинив видавати росіянам про-візи для одноразового в’їзду в країну, а на рівні ЄС оголосили про скасування так званого привілейованого в’їзду (спрощеного візового режиму) для російських дипломатів і бізнесменів. Вимагали від готелів припинити працювати з росіянами в мандрівники із Європи.

Натомість росіяни ще могли вільно втекти у Грузію, ОАЕ, Туреччину, Ізраїль, країни ОДКБ чи Китай. Ну або до лукашенка «в гості». Вибір, погодьтесь, на щастя, не такий вже і великий.

А тепер, якщо хтось із «хароших русскіх» ще мав надію вчитися чи поїхати на відпочинок ще хоч кудись у цивілізований світ, то і уряд Чехії вирішив до кінця 2023 року не видавати нові візи та посвідки на проживання громадянам росії та Білорусі. А консульство Бельгії в рф припиняє видачу короткострокових віз, зокрема туристичних, з початку  липня на невизначений термін.

Політолог Ігор Петренко в інтерв’ю ІА «ПІКА» розповів, чи надовго окремі країни ще толеруватимуть перебування росіян і де в результаті опиняться всі ці ….  небажані цілою недоімперією росіяни.

  • Чи справді зараз росіян не пускають до ЄС і Америки?

   Росіяни стають персонами нон-грата

Навіть ті країни, в яких навчалися росіяни, скасовують їм візи. Де-факто росіяни у Європі, Америці та Австралії стають персонами нон-грата. Але поки щодо них застосовують індивідуальний підхід: скасовують візи зокрема тим, хто причетний, є родичем чиновників різного рівня рф. Особливо, якщо ці особи потрапили у санкційні списки, які постійно розширюють. Україна на цьому активно наполягає, є група Макфола – Єрмака, Президент Зеленський також постійно акцентує на тому, що рф є країною-терористом, агресором та мародером і закликає до розширення санкцій проти рф, а також персональних санкцій. Адже саме останні б’ють по конкретних особах і їхніх статках та способу життя з надією, що це впливатиме на їхню професійну діяльність.

У Європі вже з’явилася опція «Russians free» у готелях

У принципі, цей санкційний процес важливий і чим далі, тим ситуація для росіян погіршуватиметься. Адже на сьогодні вже з’явилася така опція «Russians free» у готелях («Russians free» — послуга, яку пропонують найбільші курорти світу. Надаючи послугу «Russians free», туроператори обіцяють надати готель, де гарантовано не буде нікого з росії. Попит на подібну послугу зумовлений деякими особливостями поведінки більшості російських туристів, котрі полюбляють надмірно вживати алкогольні напої, і чиї невихованість, безтактовність і нахабство стали візитівкою росіян на закордонному відпочинку, – ред.), яку запровадили вже і в Європі на рівні турагенцій і готелів. Раніше ж певні готелі домовлялися, що вони не продають путівки у певні країни, в більшості в Європі. З одного боку, росіяни були і залишаються основним способом туристичного заробітку, наприклад для Єгипту і Туреччини, але готелі можуть для себе визначити, з ким співпрацювати, аби не впроваджувати цього на рівні держави, а на рівні бізнесу чи асоціацій. Тому Україна може на цьому також акцентувати, адже досягнути такої ізоляції на державному рівні складніше.

  • Чи довго ще Туреччина, ОАЕ, Ізраїль Грузія та країни ОДКБ вільно прийматимуть росіян?

Ці країни поки дозволяють в’їзд росіянам і приймають їх, адже отримують від цього певні вигоди. Наприклад, до Еміратів переїжджають заможні росіяни і перевозять туди свій бізнес, купують там нерухомість, сплачують  податки, зареєструвавши бізнес. Але це все до того часу, поки не набудуть чинності вторинні санкції, коли будь-яка співпраця з росіянами буде максимально токсичною.

Також з огляду на те, що Туреччина вже не проти вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, росії це швидше за все не дуже до вподоби і вона може спробувати підняти ставки, оскільки виходить, що росіяни будуть повністю замкнені у своєму «гетто» і це спричинить внутрішній додатковий тиск на них. Але це добре для України.

Якщо рф визнають країною-спонсором тероризму, це суттєво вплине і на тих росіян, які переїхали і перевезли свої бізнеси за кордон

Ізраїль, думаю, позицію свою також буде змінювати. По-перше, очільник МЗС рф лавров тут доливає масла у вогонь своїми заявами; також з боку США і Британії наростає тиск, а Штати ж є найбільшим союзником Ізраїлю. А коли дійде до того, що рф визнають країною-спонсором тероризму, це суттєво вплине і на тих росіян, які переїхали і перевезли свої бізнеси за кордон. І якщо відповідні зареєстровані компанії порушуватимуть санкції, це суттєво впливатиме на відповідну країну. І коли почнуться конкретні прецеденти і вигнання росіян з цієї країни, тоді для них шляхи в інші країни швидко закриються.

Влада ж Грузії скоро зіштовхнеться з проблемами, адже чим у складнішій ситуації буде росія, тим на більшому роздоріжжі буде і грузинське керівництво. Адже орієнтуватися на слабку росію, перебуваючи під прицілом з боку свого народу, а також міжнародних партнерів, буде доволі складно для цієї країни. Тому вони грають у свою гру, бо їм це  вигідно.

Якщо говорити про країни ОДКБ, то у них позиція теж далеко не проросійська. Вірменія, Казахстан мають інші орієнтири. Залишиться Туркменістан і білорусь.

  • Куди тоді можна буде вільно їздити росіянам?

У Китай або Північну Корею на екскурсію, ну чи в білорусь.

Навчання і робота для росіян стануть закритими у Європі та Америці

Навчання і робота для росіян також стануть закритими у Європі та Америці. І досвід у міжнародних компаніях за кордоном вони не зможуть здобути. Раніше ті, хто мав гроші, просто виїжджав жити в інші країни і переорієнтовуватися. Всі інші будуть за залізною завісою, як було в часи радянського Союзу. І це буде ще набагато гірше.

  • Для когось робитимуть винятки?

Винятки можуть зробити для тих громадян рф, які хочуть поїхати в Європу на лікування і мають домовленості з певною клінікою. Але це для звичайних росіян, чиновникам і підсанкційним особам таких винятків не зроблять. Якщо ж буде ухвалене на рівні Європейського Союзу рішення щодо того, аби в ЄС росіян взагалі не пускати, для них можуть запровадити жорсткий візовий режим. І кожна країна може виставити відповідні критерії.

  • А тих росіян, які вчаться в Європі, не допортують?

Це залежить від конкретної країни, вірніше від того, яке вона рішення ухвалить. Бачимо прецеденти Великої Британії, але тут йдеться про дітей високопосадовців рф. Тобто, якщо це родичі підсанкційних осіб, їх можуть депортувати з країн ЄС, якщо звичайні громадяни, то вони ще мають можливість там залишитись. Але росіяни ж мають посвідку на проживання на певний проміжок часу – десь на 2-3 роки, тобто термін дії цієї посвідки можуть потім і не продовжити, і росіяни будуть змушені вертатися назад у свою росію і їх вже звідти просто не випустять.

Марія Волошин, ІА «ПІКА»