Попри пропозиції Варшави розмістити німецькі Patriot в Україні, їх розгорнуть на східному фланзі НАТО
Зенітні ракетні комплекси Patriot стали предметом справжньої епопеї, яка нагадувала партію у теніс. Все почалось після падіння ракети на території Польщі та пропозиції Берліна їх розмістити на східному фланзі НАТО.
У Варшаві одразу відповіли, що краще їх розмістити в Україні, після чого у Німеччини почали кивати на те, що це має бути спільним рішенням НАТО. Але в Альянсі логічно не стали влазити у розбірки та заявили, що це рішення суверенних країн. Тим паче, що Німеччина десь з лютого по липень тримала у Польщі ці самі Patriot, тобто мова йде про рішення Берліна не розмістити, а повернути ЗРК там де вони були до цього.
В результаті Берлін повідомив, що розмістити їх в Україні неможливо, а 6 грудня очільник міноборони Польщі Маріуш Блащак (Mariusz Błaszczak), повідомив, що розчарований та вимушений погодитись на розміщення Patriot у Польщі, а не в Україні, додавши, що таке рішення могло б посилити безпеку, як поляків, так й українців.
Чи могли бути у цій історії інший фінал? Навряд чи.
- Patriot – дефіцитне озброєння у країнах НАТО
- строки навчання – 9 місяців, якщо брати приклад Польщі
- вартість озброєння – 1 млрд доларів за ЗРК, а цінник двох Patriot складає 10% від всієї допомоги, яку передали США з початку вторгнення РФ
- висока вартість зенітних ракет – повний залп батареї Patriot PAC-3 MSE з 8 пускових коштує близько 380 млн доларів
- необхідність узгодження з США, які вже повідомили, що передати свої Patriot можуть, але точно не зараз
Все це навряд давало будь-які шанси Україні отримати ці комплекси у короткочасній перспективі. Більше того, передача лише двох Patriot навряд могла б кардинально змінити ситуацію на полі бою. Бо для повноцінного захисту лише семи міст України необхідно від 20 таких ЗРК. Їхня вартість еквівалентна 130 винищувачам п’ятого покоління F-35A Block 4 з усім озброєнням, якщо брати вартість цих машин для Фінляндії.
Також необхідно розуміти, що Patriot – це елемент підстраховки протиповітряної оборони у доктрині країн НАТО, де головний тягар лежить на авіації. І в цьому випадку Patriot мають лише захищати авіабази, при цьому від балістичних ракет, а не бути головним елементом ППО, – зазначає Defense Express..