Від самого початку повномасштабного нападу Росії на Україну, ЗСУ ведуть жорстокі бої з окупантом. За 12 днів війни ми зуміли знищити щонайменше 11.000 російських загарбників та довести всьому світу, що ми сильна нація і в нас неймовірно потужна армія. Саме це стало однією з причин того, що вся Європа заговорила про членство України у Євросоюзі.
Першою про те, що Україна має вступити до ЄС, 27 лютого заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Про це вона сказала, відповідаючи на питання про масові акції солідарності, які пройшли по всій Європі на підтримку України після вторгнення Росії.
Наступного дня, 28 лютого, Президент України Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. Він також звернувся до Європейського союзу щодо невідкладного приєднання України за новою спеціальною процедурою: «Ми вдячні партнерам за те, що вони поряд із нами. Але наша мета – бути разом з усіма європейцями і, головне, – бути на рівних. Я впевнений, що це справедливо. Я впевнений, що ми на це заслуговуємо. Я впевнений, що все це можливо», – сказав Зеленський.
Згодом, президенти Болгарії, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Словаччини та Словенії закликали негайно надати Україні статус країни-кандидата в ЄС. Про це йдеться у спільній заяві, оприлюдненій на сайті президента Литви 28 лютого.
«Ми твердо переконані, що Україна заслуговує на негайну перспективу вступу до ЄС. Тому ми закликаємо консолідувати найвищу політичну підтримку України, дати можливість інституціям ЄС вжити заходів для негайного надання Україні статусу країни-кандидата в ЄС і відкрити процес переговорів», – наголошується у документі.
Всі ці події стали причиною бурхливих обговорень можливості негайного вступу України до Євросоюзу. Одні кажуть, що ми вже фактично маємо це членство й залишились лише формальності, а інші переконані, що тут не все так просто і це триватиме не один місяць, а може й рік.
Тож що означають всі ці заяви, що необхідно, аби Україна увійшла до Євросоюзу та скільки на це необхідно часу? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів міжнародний експерт Юрій Олійник.
- Що для України означають усі ці документи, які підписала Україна та представники Євросоюзу?
Не треба вважати, що нас туди негайно беруть
Ми подали заявку на право бути претендентами до вступу в Європейський Союз. Її схвалили, процес запустився, але не треба плутати і вважати, що нас туди негайно беруть. Тепер кожна країна має схвалити наше членство. Наскільки це реально, а наскільки це просто популістична підтримка України – сказати важко. Проте, у будь-якому випадку, це свідчить про певний рівень солідарності країн Європи з Україною.
Крім того, в той самий «вагон» із нами вирішили застрибнути й інші держави. Так, Молдова, Грузія і, мабуть, Фінляндія також зробили або зроблять те саме, але я думаю, що їхні заявки не розглядатимуть так швидко, як нашу.
- Скільки країн-членів ЄС мають схвалити заявку, щоб ми стали учасником Союзу?
Всі. Тут не обирає більшість, тут необхідна повна згода кожної з держав.
- Які кроки й процедури нас очікують далі та скільки часу це триватиме?
Якщо все відбудеться швидко, то нас можуть прийняти до Євросоюзу приблизно за рік
Ми подали заявку на право бути претендентом до вступу. Європарламент ухвалив рішення про рекомендацію нас як кандидата на членство і держави почали працювати над наданням Україні такого статусу. Тепер нам необхідно вести переговори з різними країнами, але Україна має, що показати Європі. Це буде довга і марудна робота наших дипломатів, президента, парламенту та міжнародних представників.
Якщо все відбудеться швидко, то нас можуть прийняти до Євросоюзу приблизно за рік часу. А може й кілька років, оскільки війна чи інші процеси можуть заморозити ці переговори.
- Як в такій ситуації мала б діяти наша влада?
Я думаю, що нашій владі варто на це звертати увагу, але, все ж, вона має більш важливі проблеми. Ми завершили найгарячішу фазу війни, відкинули російську армію від наших міст і тепер треба думати, як продовжувати це протистояння. Звісно, пізніше до цього варто буде повернутись і спрямувати свої сили на це. Нашим політикам варто особисто зустрічатись із представниками інших держав, домовлятись, закликати прийняти нас, не створювати бар’єри і так далі. На мій погляд, головним «козирем» у перемовинах має стати те, що Україна стала «щитом Європи» у війні проти Росії. На цьому треба робити найбільший акцент.
Окрім того, нам негайно потрібна гуманітарна та воєнна допомога і є країни, які готові нам її надавати. От зі співпраці з ними нам і варто розпочати. Але скажу ще раз: це питання місяців роботи.
- Як гадаєте, Україна стане членом Євросоюзу?
Сподіваюсь, що Україна стане членом Євросоюзу в найкоротші терміни
Тут дуже багато залежить від того, наскільки ми зможемо віддалитись від Росії та наскільки ми поглибимо свою співпрацю із центрально- та східноєвропейськими державами. Також, дуже пильна увага світової спільноти буде прикута до роботи наших державних органів на різних рівнях.
Тому я не берусь якось точно прогнозувати, візьмуть нас чи ні. Тут є дуже багато політичних та воєнних складових і кожна з них може вплинути на кінцевий результат. Все дуже стрімко змінюється, але дуже важливо, що процес вже запустився. Я сподіваюсь, що Україна стане членом Євросоюзу в найкоротші терміни, але це не менше року.
Роман Гурський, ІА «ПІКА»