Лідери ЄС розділилися в питанні розслідування воєнних злочинів Росії

Європейські уряди розділилися в думках щодо створення спеціального трибуналу для притягнення російських лідерів до відповідальності за воєнні злочини, вчинені окупантами під час вторгнення в Україну, пише Bloomberg.

  • Низка держав-членів Європейського Союзу порушать це питання на дводенній зустрічі на найвищому рівні в Брюсселі, але угода може бути недосяжною через юридичні наслідки.
  • Декілька дипломатів ЄС заявили, що певні члени блоку насторожено ставляться до неоднозначних результатів попередніх розслідувань воєнних злочинів.
  • Країни Балтії – Естонія, Латвія та Литва – відкрито закликають ЄС допомогти у створенні міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності російських політичних та військових лідерів, включаючи президента РФ Володимира Путіна. Президент Латвії Егілс Левітс, колишній суддя Європейського суду з прав людини та Європейського суду, цього місяця закликав до якнайшвидшого створення спеціального трибуналу щодо порушень статуту Організації Обʼєднаних Націй 1945 року.
  • Спеціальний трибунал усунув би юридичні лазівки, оскільки інші суди, такі як Міжнародний кримінальний суд (МКС) або Європейський суд з прав людини, не мають юрисдикції в цьому питанні.
  • Такий суд буде аналогічний тим, що використовуються для судового переслідування за злочини, скоєні в Руанді, Камбоджі та колишній Югославії.
  • Критики ж цієї ініціативи кажуть, що спеціальні органи, такі як Міжнародний кримінальний трибунал щодо колишньої Югославії (МКТЮ), були обтяжені тривалими, складними слуханнями та вироками, які відрізнялися за суворістю. МКТЮ за свою 24-річну роботу все ж таки дав результати, винісши обвинувальні вироки низці воєнних злочинців.
  • Франція, хоч і не заперечує проти спеціального трибуналу, заявила, що потенційні воєнні злочини Росії можуть розглядатися в судовому порядку в межах існуючої міжнародної системи, за словами чиновника в офісі президента Емманюеля Макрона.
  • Спеціальний трибунал потенційно доповнив би роль МКС, що вже розслідує дії Росії в Україні після отримання запитів від багатьох країн. Формальні розслідування можуть тривати роками.

Нагадаємо, що 19 травня Європарламент підтримав створення спеціального міжнародного трибуналу з розслідування воєнних злочинів Росії та її союзників проти України. Створення органу також підтримали в ПАРЄ.