Очільник фракції “Слуга народу” Давид Арахамія назвав підписання Будапештського меморандуму “фатальною помилкою” першого президента України Леоніда Кравчука.
На думку Арахамії, за умови збереження ядерного потенціалу ми могли б сьогодні “шантажувати весь світ”.
Про це він сказав в інтерв’ю телеканалу “Україна 24”.
Нардепа запитали, якими були основні стратегічні помилки кожного президента України.
“У Кравчука, мені здається, фатальна помилка – позбутися ядерної зброї після підписання нічого не значущого меморандуму. В принципі, ми сьогодні всі успадковуємо цю велику помилку”, – зазначив він.
За словами політика, якби Україна була ядерною державою, то з нею усі розмовляли б інакше і домовлялися б по-іншому.
Він додав, що навіть якщо б ми не могли обслуговувати ядерне озброєння, то скоротили б його, але все одно залишили б деякий ядерний потенціал.
“Ми могли б шантажувати весь світ, і нам би давали гроші на обслуговування, як зараз це відбувається в багатьох інших країнах”, – підкреслив Арахамія.
Про що був Будапештський меморандум
5 грудня 1994 року на саміті ОБСЄ в Будапешті було підписано документ про гарантії безпеки в обмін на ядерне роззброєння України. У ньому йшлося про те, що в обмін на зобов’язання Києва відмовитися від усього ядерного озброєння Росія, США і Британія зобов’язуються поважати українські суверенітет і територіальну цілісність.
Так, Будапештський меморандум мав гарантувати, що зброя цих країн ніколи не буде застосована проти України, крім цілей самооборони або іншим чином, що відповідає Статуту ООН.
У результаті укладених домовленостей Україна втратила третій у світі за потужністю і кількістю боєзарядів арсенал ядерної зброї. Країна добровільно віддала Росії свої боєголовки і крилаті ракети, підірвала пускові шахти і відправила на металобрухт стратегічні бомбардувальники Ту-160 і Ту95МС. Вивіз ядерного озброєння до сусідньої держави було завершено в червні 1996 року.