На росії майже у п’ять разів зріс попит на приватні бомбосховища

Після початку війни на росії у кілька разів зріс попит на приватні бункери, здатні захистити від артилерійських снарядів, мінометних обстрілів чи ударної хвилі, повідомляє РБК. Після початку мобілізації попит на такі укриття зріс ще більше.

«Після 21 вересня попит різко зріс: кількість запитів у нас на сайті збільшилась на 430%. Хоча далеко не всі із заявок дійшли до реалізації, але підвищений інтерес був. Такого не спостерігалося навіть після початку СВО”, – розповів засновник проекту BunkerHouse Микита Малежик.

За словами експертів, найбільший інтерес до приватних сховищ спостерігається у жителів півдня Росії та територій, які регулярно зазнають обстрілів. Проте до реалізації сягає лише невелика частина заявок — головна причина полягає у високій вартості спорудження подібних об’єктів.

Вартість укриття розраховується залежно від його типу — це може бути готовий бункер з усім необхідним обладнанням, що монтується на земельній ділянці, та об’єкт капітального будівництва, який є повноцінним підземним будинком. Також бомбосховищем може стати переобладнаний підвал. Експерти оцінюють мінімальну вартість спорудження приватного бункера в мільйон рублів, проте верхньої цінової планки подібні проекти не мають і все залежить від побажань замовника.

«У нас був дорогий об’єкт у Ленобласті. Ми будували там бункер площею 300 квадратних метрів — це повноцінний будинок, лише під землею. Там була окрема зона для персоналу, окрема зона для власників, великий склад. Такий об’єкт коштував кілька мільйонів доларів. Будинок, під яким усе будувалося, коштував десятки мільйонів доларів», – розповів голова «Спецгеопроекту» Данило Андрєєв.

Після початку війни в Україні з різних регіонів росії почали надходити повідомлення про перевірки бомбосховищ. Якщо подібні заходи на півдні росії розпочалися ще навесні, то до осені відповідні роботи розпочалися й у москві. За даними ЗМІ, бомбосховища до «прийому» почали готувати в кількох московських школах, поліклініках та лікарнях.

У жовтні видання The Village повідомило , що департамент соцзахисту Москви замовив розробку дизайну вказівників для бомбосховищ.