«Нагороди Зеленського»: ганьба чи штучний хайп?

Нещодавно Президент України Володимир Зеленський присвоїв низку державних нагород з нагоди Дня Незалежності. Так, в указі від 23 серпня, йдеться про нагороду понад 240 людей, зокрема, волонтерів, журналістів, вчителів та артистів.

Всі нагороди присвоєно “за значні заслуги у зміцненні української державності, мужність і самовідданість, виявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий особистий внесок у розвиток різних сфер суспільного життя, відстоювання національних інтересів нашої держави, сумлінне виконання професійного обов’язку”.

Окрім дійсно достойних людей, як наприклад військових, у цьому списку є і доволі контраверсійні особистості. Серед таких актори студії «Квартал 95» Євген Кошовий та Олександр Пікалов. Також окремої уваги вартий і одіозний співак Віталій Козловський, який отримав орден Орденом “За заслуги” ІІІ ступеня. А ще у 2018-му році, на 5-му році російсько-української війни, виступав у москвії на концерті, присвяченому «дню перемоги» 9-го травня.

Ясна річ, ця подія також розділила українське суспільство на два табори, де одні підтримують рішення Зеленського, а інші критикують. Так, політичні опоненти президента небезпідставно обурюються щодо певних прізвищ у цьому списку, а прихильники Зеленського так само аргументовано стверджують, що кожна влада в Україні завжди нагороджувала лояльних до неї артистів. До того ж, мова йде про культурний та медійний фронт, який теж грає важливу роль в умовах гібридної війни.

То про що свідчить таке нагородження і як до нього ставитись? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли експерти.

Євген Рибчинський, екснардеп, політик, медіаменеджер:

Я б взагалі радив усім утримуватись від коментарів на цю тему, оскільки це далеко не найбільш резонансні випадки в нашій історії. Пригадаю, наша влада присвоювала звання «Героя України» навіть проросійському політику Юрію Бойко. І таких нагороджених відвертих українофобів ще багато, тому якесь звання в Олега Скрипки на їхньому фоні виглядає взагалі нормально.

Що стосується акторів студії «Квартал 95» Євгена Кошового і Олександра Пікалова, то це рішення, на мою думку, є сумнівним. Але, знову ж таки, кожен президент України роздавав різні звання артистам, які були до нього лояльними. Причому, тут немає винятків, бо так робив і Порошенко, і  янукович, і Ющенко, і Кучма. Тому якось обурюватись і «роздувати» з цієї події велику сенсацію не варто, бо за великим рахунком ці нагородження нічого не значать.

Так само не варто забувати, що попри цих осіб, свої нагороди щодня отримують військові. Це, безумовно, має бути на першому місці в державі, адже саме ці люди платять за такі «брязкальця» своєю кров’ю. Але з цим процесом у нас проблем немає.

Єдиним реальним «мінусом» в цій історії є хіба що Віталій Козловський, який у 2018-му виступав на «дєнь пабєди» в москві. Я нагадаю, що ця «перемога» далась українському народу ціною восьми мільйонів жертв, а він вирішив на цьому пропіаритись для аудиторії ворога. Я вже мовчу про репресії, які прийшли до нас згодом. Тому саме нагорода Козловського – це нонсенс, а все решта – дурниця.

Юрій Щербак, письменник та експолітик:

Це просто ганебний вчинок приватної людини, а не мудре рішення державного діяча. Справжній політик в першу чергу думає про інтереси держави, а не фірми, у якій він раніше працював і заробляв гроші. Навіть якщо там є близькі друзі. Дайте вже тим комікам звання Заслуженого артиста і нехай собі тішаться. Але при чому тут державні нагороди?

Я просто нагадаю одну історію близького друга президента Баканова, який в СБУ «програв» усе, що тільки можна було. А все тому, що там працювало багато зрадників та агентів кремля. Це вже дуже яскравий приклад того, що не можна на державні посади призначати близьких людей замість фахівців та професіоналів. Патріотизм має завжди стояти вище, ніж особисті інтереси. Думаю, що люди, які радять президенту йти на такі кроки, служать як йому, так і всій Україні, дуже погану службу. Я впевнений, що на початку активної політичної діяльності в нашій державі, Зеленському це одразу ж пригадають.

Петро Олещук, політолог:

Це дуже складне питання, бо державні нагороди завжди викликають дуже неоднозначну реакцію. Так само й різні діячі – всі всім не можуть подобатись. Загалом, серед нагороджених є дуже багато достойних людей, але про це, чомусь, всі мовчать. А вся причина в тому, що там немає скандалу, який так люблять політичні опоненти сучасної влади. Тож цей «хайп» є доволі штучним.

Тому єдине, що я дійсно можу сказати, це те, що нам просто необхідно переглянути систему державних нагород. Окрім цієї теми ніхто чомусь не говорить, що у нас є багато людей, яких нагороджували серйозними державними нагородами – аж до «Героя України» – а вони після 2014-го року йшли на сторону росії, окупації та були просто колаборантами. Тому я вважаю, що нам необхідне перезавантаження системи держнагород і її очищення. Як мінімум, треба забрати ці звання у зрадників.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»