Наскільки грізна «армія Лукашенка»?

На початку відкритої повномасштабної агресії Росії проти України кремлівські пропагандисти «пророкували», що війська РФ захоплять Київ за лічені години. Звісно, це говорилось заради пафосу та для того, аби переконати росіян у «потужній силі» власної армії. Проте Володимир Путін дійсно сподівався на бліцкриг. Коли він та його свита зрозуміла, що план явно провалився, а Україна стоїть твердо, диктатор вдався до війни диверсійних груп. Коли і це не спрацювало, було віддано терористичний наказ стріляти ракетами по цивільному населенню, аби посіяти паніку серед українців. Проте і цей задум не приніс бажаного Кремлю. І тоді Путін покликав на допомогу своїй армії «ручного» диктатора з сусідньої країни – Білорусі. Так, Олександр Лукашенко одного дня заявив, що Білорусь не нападе на Україну, а вже наступного, за наказом Путіна, білоруські війська перетнули український кордон у напрямку Києва.

Загроза з боку Білорусі не стала сюрпризом для України – всі розуміли, що Лукашенко не є самостійним політиком і повністю залежить від Росії. А от про рівень небезпеки, яку для нас становить ця армія, точаться дискусії. Одні кажуть, що після боїв проти елітних військ РФ нам зовсім не страшні солдати Лукашенка. Інші вважають, що це суттєва підмога нашому ворогу, точну чисельність якої ми не знаємо.

То яка вона – білоруська армія, де вона може завдати свого удару та чи варто нам її боятись? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів військовий експерт Михайло Жирохов.

  • Якою є чисельність та боєздатність білоруської армії?

Білоруська армія налічує 64 тисячі осіб, але боєздатними є лише приблизно 17 тисяч військових

За останніми даними, білоруська армія налічує 64 тисячі осіб, але боєздатними є лише приблизно 17 тисяч військових. Проте нам треба розуміти, що армія Білорусі, як і Росії, базується на принципах призову. Тобто, це не контрактні військові, а призовники, яких «женуть» до армії, тому й оцінювати їхню фактичну боєздатність вкрай важко. Звісно, батальйонні тактичні групи вони формуватимуть із «контрактників», але вони складають навіть не 50% усіх білоруських солдатів. Ясна річ, це не стосується спецпризначенців чи десантних військ, але мотопіхота і танкові війська менше, ніж наполовину складається із військових за контрактом.

  • Яка частина із цих 17-ти тисяч готова увійти на територію України?

Для них проблема полягає у тому, що в білорусів є ще й західний кордон, де перебуває майже вся армія держави. Країна є великою, її кордони довгі і значна їх частина – з країнами ЄС. Це Латвія, Литва і Польща. Тому важко сказати, скільки вони зможуть утворити батальйонних тактичних груп, не послабивши свої позиції на західному кордоні.

Проте, у будь-якому разі, навіть відносно невелика частина військ – це підсилення для росіян, оскільки їхні лінії комунікацій на півночі України розтягнуті, а їх треба якось закріпити. Навіть якщо білоруські війська будуть, так би мовити, «неякісні» чи небоєздатні, це все одно дозволить російському командуванню кинути власні сили на Київ, а їхні позиції займуть білоруські союзники.

  • Чи є підстави українському командуванню посилено захищати кордони на Волині й Рівненщині?

Ціллю «номер один» залишається Київ

Ні. Там немає доріг та комунікацій, по яких можна наступати. Це вкрай важко робити, пересуваючись лісами й болотами. Тим паче, білоруська армія маломотивована, тому я не думаю, що вона несе загрозу західним областям України.

Хоча, наше командування очікує таких дій з боку противника, а тому й тримає на цих кордонах чимало наших військ. Проте я вважаю, що ціллю «номер один» для росіян залишається Київ.

  • Білоруські війська – це загроза для України?

Це хлопці 19-20 років, яким може бути їхній бойовий досвід?..

Якби Білорусь не була нашим ворогом, це суттєво полегшило б наше становище. А так ми вимушені тримати великі підрозділи наших військ вздовж кордону з цією країною. Ці сили могли б прийти на допомогу в розблокуванні Києва чи, наприклад, Харкова.

Але боєздатність цієї армії дуже сумнівна. Як показали останні бої проти російських «контрактників», навіть вони не є грізною армією. На усіх напрямках, де загарбник за щось «зачепився», воюють солдати, які мають досвід боїв у Сирії чи Донбасі. От вони фахово підготовлені. А ці колони танкістів, які йдуть на нас, зовсім не бажають вступати у відкриту війну. Ба більше, вони часто виливають власне пальне та вдаються до інших диверсій, аби тільки не йти у бій. Це хлопці 19-20 років, яким може бути їхній бойовий досвід?.. Тому білоруси нам не дуже загрожують, вони просто допомагають росіянам.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»