“Проєкція Меркатора” обдурила Трампа щодо Гренландії

Дональд Трамп ще не вступив офіційно на посаду президента, але вже відзначився гучними заявами. Так, візит свого сина на данський острів Гренландія політик прокоментував бажанням приєднати найбільший на Землі острів до США.

Інтерес Трампа до данської території пояснюється в тому числі й розміщенням на острові авіабази США “Туле”, що в часи холодної війни була одним із основних елементів оборони, прикриваючи від можливого удару СРСР через Арктику.

На тлі заяв новообраного американського президента король Данії Фредерік Х навіть ухвалив рішення оновити королівський герб, щоб підкреслити на ньому значення Гренландії та Фарерських островів.

Ще під час попередньої каденції Трамп неодноразово озвучував бажання “купити” Гренландію. Данія, звісно, не втомлювалася наголошувати, що острів “не продається”.

Напруга навколо найбільшого на Землі острова продовжує зростати.

У мережі висловлюють припущення, що Трампа могли ввести в оману розміри Гренландії та її відносна близькість до США – принаймні такий вигляд це має на карті.

Існує таке поняття як рівнокутна циліндрична проєкція Меркатора – це одна з основних картографічних проєкцій. Її розробив Герард Меркатор для свого “Атласу”. Важливо розуміти її обмеження – сучасні географічні карти, створені за цією проєкцією, мають спотворення площ, особливо в високих широтах. Масштаб за Меркатором є постійним, він збільшується від екватора до полюсів. При цьому масштаби по вертикалі і по горизонталі завжди рівні – цим і забезпечується рівнокутність проєкції.

Пояснити проєкцію доволі просто – достатньо уявити, що Землю вкривають циліндром паперу. Лінії довготи, тобто меридіани, і лінії широти – паралелі проєктуються на цей циліндр, а потім розгортаються на площину. Звісно, при такій проєкції виникають спотворення.

Основною перевагою проєкції Меркатора є збереження кутів, що мало вирішальне значення для мореплавства. Простими словами: якщо на карті провести лінію під певним кутом до меридіану, то на земній кулі ця лінія матиме той самий кут.

Але для того, щоб зберегти кути, проєкції доводиться спотворювати площі. Таким чином, об’єкти, розташовані ближче до полюсів, мають на карті значно більший вигляд, ніж вони є насправді. А об’єкти біля екватора мають більш-менш правильний розмір.

Проєкція Меркатора використовується для створення авіаційних карт, особливо для низьких широт. Більшість атласів використовують проєкцію для зображення загальних карт світу.

Звісно, існують й інші картографічні проєкції, які значно менше спотворюють площі, наприклад, проєкція Галла-Петерса або Вінкеля. Але жодна з них не поєднує в собі таку ж простоту і точність зображення кутів, як проєкція Меркатора.

Особливо сильно спотворення, спричинені проєкцією Меркатора, помітні біля полюсів. Так, на загальних картах світу, які ми пам’ятаємо ще зі шкільних атласів, Гренландія здається у 2-3 рази більшою від Австралії і порівнянна за розмірами з Південною Америкою. Насправді ж Гренландія втричі менша від Австралії та увосьмеро менша від Південної Америки.

якщо комусь здається, що Гренландія знаходиться поряд із США – насправді відстань набагато більше, ніж показано на картах.