Глава Української держави Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє призивати на військову службу резервістів без мобілізації в особливий період.
Про це поінформували на сайті президента.
Інформують, що цей документ удосконалює вимоги щодо комплектування ЗСУ та інших військових формувань резервістами (військово-навченими особами з бойовим досвідом) в особливий період без оголошення мобілізації.
Зазначають, що це дасть змогу оперативно доукомплектувати резервістами військові частини всіх сил оборони держави, щоб підвищити їх боєздатність під час військової агресії, що “стрімко наростає”.
- Закон запроваджує новий вид військової служби – військова служба за призовом осіб із числа резервістів у особливий період.
- В особливий період на військову службу призиватимуть громадян, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.
- Рішення про проведення такого призову ухвалюватиме Верховний Головнокомандувач ЗСУ за поданням Головнокомандувача ЗСУ. У рішенні визначатимуться категорії резервістів, яких необхідно буде призивати, завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову тощо.
- На громадян, яких призиватимуть із числа резервістів у особливий період, поширюватимуться ті самі трудові, соціально-правові та освітні гарантії, які передбачені для мобілізованих осіб (зокрема, гарантії у сприянні працевлаштуванню для молодих людей протягом 6 місяців після припинення такої служби).
- Закон реформує систему військового обліку та діяльність місцевих органів військового управління, базуючись на європейських принципах і підходах (зокрема, передбачається створення на базі військкоматів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів).
- Удосконалюється порядок здійснення військового обліку резервістів, серед іншого за допомогою автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи “Оберіг” (Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів).
- Закон осучаснює вимоги до адміністративної відповідальності посадовців, резервістів, військовозобов’язаних та призовників за порушення законодавства про військовий обов’язок і військову службу та умисне зіпсуття чи втрату з необережності військово-облікових документів.
- Також запроваджується кримінальна відповідальність за ухилення від призову в особливий період; від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.