Смешко VS Разумков: досвід та стабільність чи молодість та інертність?

«Передвиборча гонка в Україні розпочинається після оголошення результатів попередніх виборів», – саме так часто жартують як експерти-політтехнологи, так і українське суспільство. Ці жарти не є безпідставними – відразу ж з’являються «договорняки», конкуренція, кулуарні «коаліції» та все інше, що так притаманно нашим політикам. Не стали винятком і прийдешні вибори до Верховної Ради. Хоч до них ще треба чекати щонайменше два роки, деякі партії та політики вже неабияк активізувались у своїх намаганнях здобути високі рейтинги серед електорату. У той час, коли одні політсили утворились доволі давно та постійно й методично ведуть свою діяльність, інші політичні проекти з’являються, наче гриби після дощу. Нові обличчя, розколи у партіях і проекти олігархів – це найпоширеніші причини появи нових прізвищ та гасел на політичній мапі України, які намагаються конкурувати як зі старими партіями, так і між собою. От саме про таке протистояння сьогодні й піде мова.

Так, нещодавно перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко заявив, що на парламентських виборах екс-спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, який тільки розпочинає свою політичну діяльність за межами «Слуги народу», та лідер партії “Українська  “Сила і честь” Ігор Смешко конкуруватимуть один з одним.

“Соціологія каже, що поки що вони – у другій лізі. І тому, найімовірніше, вони конкуруватимуть один з одним. Поки що потенційний електорат Разумкова та Смешка дуже близький. Кожен із них публічно заявляв, що він консерватор. І це може привести до того, що вони об’єднаються, і на таке об’єднання теж буде цікаво подивитися”, – сказав Корнієнко в одному з інтерв’ю.

Така конкуренція є дуже цікавою, оскільки тут якраз і йде мова про політика із величезним досвідом та того, який тільки пробує робити самостійні кроки. «Сила і честь» – це партія, яка брала участь у кількох виборчих кампаніях, має свій електорат та досвідченого лідера Ігоря Смешка. Натомість ексспікер ВР та голова «Слуги народу» Дмитро Разумков лише пробує формувати якусь політичну силу навколо себе.

Саме тут і стали розходитись думки людей та експертів. Одні вважають, що тренд на нові обличчя укупі з антирейтингом Володимира Зеленського зроблять своє і Разумков зможе злетіти у своїй політичній кар’єрі. Інші ж переконані, що стабільність і досвід в обличчі Ігоря Смешка переможуть на «довгій дистанції», оскільки у нього вже є своя електоральна база та чітка ідеологія.

То чим відрізняються ці політичні сили та їхні лідери і що ж в результаті переможе – досвід та стабільність чи молодість та інертність?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли політичний експерт Олександр Мусієнко, політтехнолог Денис Богуш та в. о. заступника голови Львівської міської організації ПП «Сила і честь» Руслан Данилюк.

Порівняйте обох політиків та їхні партії…

Олександр Мусієнко:

У консерваторів буде більше довіри до Смешка через його досвід, вік та манеру спілкування

Почну із політичної сили, бо порівнювати партію «Сила і честь» та партію, яка поки лише формується, взагалі не доводиться. Ігор Смешко вже брав участь у виборах, а його партія представлена на рівні місцевого самоврядування і в громадах, і в містах. Якщо ж говорити про партійне будівництво і розвиток політичної сили, то у Смешка набагато кращі стартові позиції, бо «кістяк» він вже створив. Разумкову ж доведеться зараз все це тільки вибудовувати, а це нелегко. Мова йде і про пошук людей на місцях, і тому подібні речі. В цьому розумінні його позиція набагато складніша.

Що стосується заяви Разумкова, що йому дуже імпонують консервативні принципи і він буде їх сповідувати, то так, тут буде конкуренція. Обидва політики мають схожі меседжі та декларують схожі речі. Повага до закону, верховенство права, дотримання процедур – у цьому дискурсі вони дійсно схожі. Проте, справа у тому, що Ігор Смешко вже давно використовує консервативну риторику і це його царина. Інше питання, що якщо ми вже й говоримо про консерваторів, то я гадаю, що у них буде більше довіри до Смешка. Це пов’язано із його досвідом, віком, манерою спілкування тощо.

Денис Богуш:

Смешко – самостійний політик, який має політичний досвід

Почати варто із того, що поки в Разумкова зовсім немає ніякої політичної сили, він досі член «Слуги народу». Так, відбуваються певні рухи, які можуть перерости в партію, але це ще далеко не доконаний факт. Тому тут нам нічого порівнювати.

А от самих політиків порівняти можна. Смешко – це самостійний політик, який вже пройшов кілька виборчих кампаній. Це були і парламентські вибори, і президентські, тобто це вже серйозна фігура, яка має політичний досвід. Крім того, Ігор Смешко має свої рейтинги і потенціал їхнього подальшого росту. Як політтехнолог, я б сказав, що найвищі показники рейтингу Смешка ще попереду. Крім того, він є доволі розумним та політично грамотним, тобто він «у матеріалі» того, що відбувається. Особливо в тому, що стосується спецслужб, війни, Російської Федерації і таке інше. Тут Смешко є серйозним експертом. Додайте до цього доступ до кількох провідних телеканалів, на яких він виступає, і отримаєте загальну картину, хто такий Ігор Смешко.

Якщо ж говорити про Разумкова, то він обіймав вищу посаду, ніж його опонент, але його рейтинги є меншими. Дмитро Разумков був головою Верховної Ради і першим номером списку «Слуги народу», яка отримала дуже високий відсоток на виборах. В цьому є величезна заслуга Разумкова, бо він був єдиним із цієї «гоп-компанії», хто мав політичний досвід. Крім того, він зараз «на слуху» і має вплив на деяких депутатів ВР. Дмитро Олександрович зможе домовитись із багатьма політичними силами, щоб вони його підтримали. Тому я думаю, що оця «стеля» рейтингів у нього вища, ніж у Смешка, але поки це лише в теорії.

А ще обидва ці політики мають дуже низький антирейтинг і при правильному вибудовуванню передвиборчої кампанії вони матимуть високий потенціал. Проте у Разумкова, як я вже казав, він дещо вищий.

Руслан Данилюк:

Разумков припустився однієї дуже важливої помилки – звернувся по допомогу до олігархів

По-перше, Ігор Смешко – це політик і політична сила, яка вже має свою сформовану нішу, вона вже відбулась. Партія «Сила і честь» вже є сформованою і ми розуміємо, хто вони такі та що від них можна очікувати. А Разумков – це непрочитана книга. Нам важко говорити, що це буде за політична сила, який вектор вона обере і на який електорат буде розраховувати. Тому порівнювати ці політичні сили некоректно.

Що ж стосується самих політиків, то тут теж є велика різниця. Ігор Смешко – це досвід і стабільність. Він регулярно бере участь у виборах, знає всю цю «кухню» і розуміє всі процеси. Крім того, він має неабиякий досвід роботи у спецслужбах, що теж грає йому на руку. Такі речі є дуже привабливими для виборця.

Дмитро Разумков, у свою чергу, також є доволі розумним політиком. Він відстоював регламент у Верховній Раді та взагалі справляє враження виваженого політика. Але він припустився однієї дуже важливої помилки – звернувся по допомогу до олігархів. Він постійно з’являється на їхніх телеканалах і в інших ЗМІ, подейкують його вже фінансують певні олігархічні групи.. Це доволі неочікуваний хід людини, яка нібито вболівала за чистоту політики в Україні. Так, це традиційно для наших політичних діячів, але таких «реверансів» електорат йому може не пробачити. Якщо він і стане повноцінним політиком, то він не буде самостійним, адже олігархи захочуть, щоб він відпрацював вкладене у нього.

Як ви оцінюєте, так би мовити, вагу кандидатів у політиці?

Олександр Мусієнко:

У Смешка є набагато більше шансів, оскільки він має бекграунд та досвід

Ігор Смешко має величезний досвід, який у першу чергу стосується питання національної безпеки, оборони, розвитку військової сфери та армії. Цього, ясна річ, немає у Дмитра Разумкова. Проте якщо ми розглянемо саме політичний досвід, то я би сказав, що обидва кандидати мають його дуже мало. Смешко, все ж, працював або у розвідці, або у структурах, дотичних до спецслужб чи сектору безпеки. Політичної діяльності там менше, вона більш професійна. І це для нього плюс. Натомість як політик він з’явився із виборами 2019-го року. Тож можна сказати, що і Смешко, і Раумков є новачками у політиці. Так, вони обоє були певною мірою  до неї дотичними, але не брали у ній активної участі.

Тому якщо все це підсумовувати, то так, обоє цих політиків розраховують на однакового виборця. Але підкреслю, якщо говорити про консерватизм, то у Смешка є набагато більше шансів, оскільки він має бекграунд та досвід.

Денис Богуш:

Дмитро Разумков може так і залишитись «потенційно крутим»

Я думаю, що всі речі, пов’язані із минулим Разумкова, залишаються в тому ж минулому. Всі розуміють, що він був у «СН» і має більш проросійську позицію. Проте, якщо він об’єднається із патріотичними силами, то втратить проросійський електорат, але здобуде частину проєвропейського. Проте Дмитро Разумков може так і залишитись «потенційно крутим», як наша держава. Україна ж потенційно також дуже приваблива для інвесторів, але так триває вже 30 років і цей потенціал ніхто не використовує.

Смешко тут схожий на Юлію Тимошенко – він має свій електорат і свою базу, яка формувалась роками. Тут йому дуже грає на руку його нічим не заплямований досвід у політиці. Тому він буде «лупати цю скалу».

Руслан Данилюк:

Тут все максимально просто: ми не бачили Разумкова як самостійного політика. Так, він вже починає робити заяви стосовно свого майбутнього курсу, але поки це все «вилами по воді писано». Натомість Ігор Смешко чітко декларує свої позиції та ідеологію неоконсерватизму. Він акцентує увагу на малому та середньому бізнесі, який має розвиватись, на зв’язках із Заходом тощо. Тобто, це абсолютно новітній, прогресивний, проєвропейський політик, який має свою команду і знає, що і як треба робити.

Дмитро Разумков був лише радником президента, тому ми не бачили його як самостійну фігуру. Крім того, як я вже казав, оскільки він встиг звернутись по допомогу до олігархів, я сумніваюсь, що ми його таким побачимо в принципі.

Найближчі вибори до парламенту відбудуться через два роки. Як, на вашу думку, обидві партії та їхні лідери проявлять себе «на дистанції»?

Олександр Мусієнко:

У Смешка є набагато більше шансів бути обраним і пройти до наступного парламенту зі своєю фракцією

Я думаю, що між ними буде велика конкуренція. Я знаю, що партія «Сила і честь» буде активно розвивати свої осередки та партійні організації по всій Україні. «Січовики» зараз дуже активно над цим працюють. Думаю, що Дмитро Разумков також включиться у цей процес, коли матиме свою політичну силу і буде цим всім займатись. Проте, якщо говорити у плані довготривалої діяльності, то мені здається, що у Смешка є набагато більше шансів бути обраним і пройти до наступного парламенту зі своєю фракцією. Все-таки, у нього присутня системність. Отримує він підтримку чи ні, Смешко постійно заявляє про себе, свою політсилу і про те, що вони є неоконсервативною партією зі своїми цінностями. Він регулярно це артикулює.

Крім того, «СІЧ» ніхто не використовує, аби «закласти міну» рейтингам президента. Смешка не позиціонують як колишнього члена команди, з яким дуже нечесно вчинили і тепер він обурений. Як наслідок, для Дмитра Разумкова це є і шансом, і ризиком водночас. Шанс у тому, що зараз він на хвилі популярності дійсно може вирости у політика першого ешелону. З іншого боку, це ризики, що його можуть активно використовувати, щоб дорікнути президенту. Разумков може стати інструментом олігархів, аби закликати Зеленського до перемовин із ними. Якщо такі перемовини будуть успішними для деяких олігархів, то проект Разумкова так ні у що і не переросте, бо його перестануть підтримувати. Тому тут є як ризики, так і переваги, але саме ризиків набагато менше у Смешка.

Денис Богуш:

В Україні не існує такого поняття як «довга дистанція», бо кожного місяця у нас змінюється все. А якщо ще й Росія розвине свою збройну агресію, то тут буде зовсім інша конфігурація. Тому я б не загадував так далеко. Іншими словами, до виборів рейтинги можуть як суттєво зрости, так і впасти.

Проте, сьогодні всі розуміють, що рейтинг чинного президента вже не зростатиме. Так, він ще не впав, але вже точно не ставатиме більшим. Тому й заварилась вся ця «каша» і всі «щурі» починають дивитись в бік, де зараз і перебуває Разумков. Він новий політик, який потенційно може консолідувати ці сили, але може й не зробити цього. А от Ігор Смешко вже точно має свого виборця, на якого й буде опиратись.

Руслан Данилюк:

Рейтинг Разумкова базується на антирейтингу Зеленського

Ігор Смешко вже давно йде своїм шляхом, тому не бачу підстав очікувати, що тут щось радикально зміниться. У нього є своя команда, своє бачення перспектив і розвитку, свій підхід та зв’язки для того, щоб повністю реалізувати політичну стратегію. Це вже не перші його вибори, тому я переконаний, що рейтинг Смешка буде лише зростати із часом.

А що стосується Дмитра Разумкова, то наразі його рейтинг базується на антирейтингу Володимира Зеленського, а це також додатковий ризик. Перед виборами з’являться нові політичні проекти, які відберуть частину виборців у новоспеченої партії Разумкова. Натомість Смешко має свій електорат, який є менш залежним від таких змін. І ще один важливий момент: наша партія, на відміну від майже усіх інших політсил та політпроектів-одноденок, має чітку ідеологію, яка грунтується на консерватизмі та християнських цінностях.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»