«Третя світова війна вже почалась»: чи не «загубиться» у ній Україна?

Нещодавно фінансист-мільярдер Джордж Сорос заявив, що вторгнення росії в Україну, можливо, стало початком Третьої світової війни.

Загалом останнім часом у світі почали виникати і інші військові напруження між країнами.

Не так давно рішення Фінляндії вступити до НАТО викликало істерику у росії, після чого з країни-агресора посипались погрози у бік скандинавів. За фінів вступилась Велика Британія – країни підписали документ про надання взаємних гарантій безпеки.

Про найбільше вторгнення ВПС Китаю у свою зону ППО заявив Тайвань. Натомість президент США Джо Байден пообіцяв надати Тайваню військову допомогу у разі, якщо Китай здійснить проти нього озброєну агресію.

А згодом і Туреччина повідомила, що планує нову операцію вздовж кордону країни з Сирією.

То ж про те, чи справді світ стоїть на порозі Третьої світової війни, де можуть спалахнути збройні конфлікти і чи не забуде світ про Україну в цьому тотальному хаосі, в інтерв’ю ІА «ПІКА» розповів  військовий експерт Українського Інституту майбутнього Іван Ступак.

  • Світ справді на порозі Третьої світової?

Насправді це буде гібридна Третя Світова війна. Тобто ми не побачимо військових агресій країн на інші країни із залученням техніки та зброї. Росіяни, до речі, вже взялися за це: вони блокують українські порти, внаслідок чого Україна не має змоги вивозити зерно і доставляти його в Африку, Європу та Азію. Таким чином вже складаються передумови для голоду, тож якщо комусь у світі здається, що ця війна – це регіональний конфлікт росії та України, вони дуже помиляються. Ця війна впливає на різноманітні світові економічні процеси, зокрема – це ембарго на нафту, яке провокує відразу стрибок ціни на «чорне золото». Ця ситуація  породжує нові геополітичні процеси, адже росіяни намагаються кудись свою нафту збути.

Третя світова включатиме в себе економічні зміни, військові конфлікти, кібератаки

Тобто Третя світова війна включатиме в себе економічні зміни, військові конфлікти, кібератаки тощо. І вона вже почалася.

  • Туреччина загострить ситуацію на кордоні з Сирією?

Треба розуміти, що Туреччина зараз проводить серйозну політичну гру. На території цієї країни спостерігалась сильна присутність росіян. Натомість на сьогодні ми бачимо, що росіяни забирають звідти літаки та техніку і перекидають їх в Україну. Відповідно Туреччина буде перебирати на себе нову сферу впливу на цих територіях. При цьому вона блокує натівські прагнення Фінляндії і Швеції – це також може бути елементом торгу Туреччини.

  • Китай справді може захопити Тайвань? І чи дійсно втрутиться США у конфлікт?

Якщо ми говоримо про Тайвань, тут виникає протиріччя між Китаєм та США щодо того, хто буде першим. Це таке собі неформальне G2 між китайцями і американцями. Ці дві суперекономіки (а після світової кризи 2008 року саме Китай витягнув на собі всю економіку світу) зараз намагається бути першими. До прикладу, товарообіг між цими країнами становить близько 700 мільярдів доларів, у той час, як між росією та Китаєм – 35 мільярдів. Тому їм є за що боротися, тим більше Тайвань – це велика промислова зона: там багато виготовляють різноманітних товарів та техніки. Якщо порівнювати Тайвань з Україною в економічному плані, наша держава тут програє.

  • Чи нападе росія на Фінляндію і чи стане на захист фінів у такому разі Британія?

Якщо росія нападе на Фінляндію, то отримає відповідь від Британії, яка стане на бік скандинавців як країни європейської та доволі наближеної.  Але варто зауважити: теоретично росія може закидати Фінляндію ракетами, але на наземну військову операцію не зважиться. По-перше, у рф немає для цього такої кількості людей, по-друге, якщо відкрити карту, то побачимо, що на території, де проходить кордон між Фінляндією та росією, – велика кількість водойм і лісів. В Україні росіяни тільки на Сіверському Донці втратили десь сотню одиниць бронетехніки, що вже казати про можливу операцію на кордоні з Фінляндією. Рф там взагалі втратить все.

Росія не зважиться напасти на Фінляндію

Тим більше росіяни добре пам’ятають, як у 1939 році, під час Другої світової війни, на цих територіях вони поклали велику кількість своїх військових. Справа у тому, що цю територію дуже важко захопити, тому я думаю, що росія на таке не згодиться. Єдине – може «пограти м’язами», вірніше тим, що з них залишилось, і полякати Фінляндію, поки та ще не увійшла до НАТО.

  • Де ще у світі можуть виникнути військові конфлікти і яка тут  буде роль росії?

Росіяни будуть намагатися підігрівати ситуацію у Придністров’ї. Та тут є одне але: на папері у рф на території Придністров’я з військовими та технікою все добре. Але в реалії танки там щонайменше мають по 30 років і невідомо у якому вони технічному стані. Також питання у тому, чи готовий той придністровський контингент воювати, адже це просто «зброд блатних та зграя жебраків».

Та й думаю, росіяни зараз не мають такої сили, щоб підігрівати десь конфлікти, адже всі вже побачити «міць» «другої армії світу». Тим більше, якщо йдеться про конфлікти на іншому кінці світу. Адже туди треба, як мінімум, техніку і людей перекинути, а в ту ж Європу росіянам шлях закритий. До того ж це все треба забирати з українського фронту. Російська економіка також «згасає», а на ті розбурхування нових конфліктів у світі потрібні час і гроші, а також відповідне підгрунтя. До того ж треба ще сформувати на цих територіях якусь «п’яту колону», а росіяни навіть гроші, виділені на стратегічно важливу для них Україну, розікрали.

  • Чи не забуде світ про Україну, якщо регіональні конфлікти таки виникнуть?

Якби наша країна була розташована десь у Середній Азії, тоді можливо, а так ні. Україна – європейська країна, та й поляки добре розуміють для себе російську небезпеку та український щит, тому не дадуть світові забути про російсько-українську війну.

Марія Волошин, ІА «ПІКА»