Третину боєприпасів та майже половину палива для ЗСУ дала країна, від якої цього мало хто очікував – Die Welt

Німецьке видання Die Welt опублікувало власне розслідування, присвячене тому, як Болгарія надавала критично важливу допомогу Україні у перші місяці повномасштабного вторгнення РФ. Виглядає неймовірно, але саме Болгарія у перші півроку війни передала для ЗСУ 30% всіх боєприпасів та 40% всього необхідного палива, які були необхідні нашому війську на той момент.

Для перевалки болгарських ресурсів для України використовувався польський Жешув транзитом через територію Румунії. Формально постачальниками виступали фірми-посередники із Заходу, обсяг фактичних поставок перевищив 2 мільярди євро. Про це йдеться в публікації видання Politico.

Уламково-фугасні снаряди ЗУБК2 калібру 100 мм, які ЗСУ ймовірно отримали від Болгарії, липень 2022 року, фото з відкритих джерел
Уламково-фугасні снаряди ЗУБК2 калібру 100 мм, які ЗСУ ймовірно отримали від Болгарії, липень 2022 року

Автори розслідування зазначають, що настільки масштабна допомога для України від Болгарії стала можлива лише завдяки політичній волі уже екс-прем’єр-міністра Болгарії Кирила Петкова. Бо, наприклад, 70% населення Болгарії виступали проти допомоги Україні, щоб не бути втягнутими у війну. А перші 4 дні повномасштабного вторгнення уже колишній міністр оборони Болгарії повторював слова Кремля, що “ніякої війни в Україні нема”, тому його довелось попросити “на вихід”.

Безпосередні поставки боєприпасів радянських калібрів із Болгарії стартували у квітні 2022 року. Це були нові снаряди та постріли, виготовлені на приватних підприємствах болгарського ОПК. Формально все виглядало так, що приватні компанії із Заходу просто викуповували нові снаряди у своїх “колег” з Болгарії, вивозили “товар” вантажівками і транспортними літаками в Польщу. Уряд Болгарії робив вигляд, що він ні про що не знає. Тому так і виглядало, що офіційна Софія не дає нашій країні ніякої військової допомоги. Поставки боєприпасів стартували у квітні 2022 року, після особистого візиту глави МЗС України Дмитра Кулеби до Болгарії.

У липні 2022 року Повітряні Сили ЗСУ "засвітили" наявність некерованих С-24, і ці ракети могли бути поставлені також і з Болгарії, фото з відкритих джерел

У липні 2022 року Повітряні Сили ЗСУ “засвітили” наявність некерованих С-24, і ці ракети могли бути поставлені також і з Болгарії.

У тому ж квітні 2022 року й почались поставки дизельного палива для бронетехніки ЗСУ із Болгарії. Парадоксальним чином виробником цього пального виявився завод “Лукойлу” в Болгарії, над яким “господарі” з Москви втратили оперативний контроль, але котрий і на той момент мав “відкатані” ланцюжки постачання нафти. Петков заявляв журналістам Die Welt, що менеджмент та працівники заводу “Лукойла” в Болгарії засудили вторгнення Кремля в Україну. Тому тут було начебто достатньо лише “попросити” постачати “надлишки” своєї продукції для Збройних Сил України.

Тому власне Болгарія й просила в листопаді 2022 року у Єврокомісії виняток з “нафтового ембарго” проти РФ, щоб мати можливість й далі постачати пальне для ЗСУ, стверджує Die Welt.

Паливозаправники ЗСУ, ілюстративне фото з відкритих джерел
Паливозаправники ЗСУ

Болгарія мала усі мотиви приховувати обсяги реальної допомоги для України. Бо РФ і так постійно намагалась “покласти” критичну інфраструктуру цієї країни за допомогою кібер-атак. Іноді рашисти досягали своєї цілі, і болгари мали складнощі з виплатами пенсій, бо “лежали” усі фінансові системи. Або ж перебої з електрикою, бо енергосистеми також ставали об’єктами кібер-атак.

Як зазначає Defense Express, у відкритих джерелах й так були вказівки про те, що Болгарія дає нам зброю та боєприпаси, хоча офіційно цього не визнає. Наприклад, тут мова про можливу поставку 100-мм снарядів та гармат МТ-12 “Рапіра”, або ж навіть відремонтованих болгарською Apolo Engineering танків Т-72 із Східної Європи для ЗСУ. Ну або про те, що бійці ЗСУ під Бахмутом “насипали” по рашистам зокрема 82-мм мінами болгарського виробництва.

Бійці ЗСУ ведуть стрільбу 82-мм мінами болгарського виробництва із міномета УПІК-82 по російським окупантам під Бахмутом, жовтень 2022 року, фото з відкритих джерел
Бійці ЗСУ ведуть стрільбу 82-мм мінами болгарського виробництва із міномета УПІК-82 по російським окупантам під Бахмутом, жовтень 2022 року, фото з відкритих джерел