Відверта союзниця росії Угорщина не лише здійснювала пакості Україні на міжнародно-політичному та культурному фронтах, але й у 2014 році хотіла ввести свої війська в Україну, аби загарбати частину території нашої держави. І зараз, здається, ще має на це певні надії…
Політтехнолог Тарас Загородній в бліц-інтерв’ю ІА «ПІКА» розповів про нахабні плани «недоброзичливої західної сусідки» України та чи реально угорська армія наважиться протистояти нашим ЗСУ.
- Секретар РНБО України Олексій Данілов заявив, що «Угорщина не просто знала про прийдешній напад росії на Україну, а ще й планувала під шумок відірвати від України землі, на які вона давно претендує». Чи справді угорці хотіли «віджати» частину території нашої держави?
Тут варто розуміти: Угорщина так активно підтримує росію, адже вона ледь не єдина країна Європи, яка хоче якогось катаклізму, аби переглянути свої кордони. Адже після Тріанонського миру 1920 року (Тріанонський договір — мирний договір, укладений 4 червня 1920 року між союзними державами Антанти у Першій світовій війні та Королівством Угорщина. Остання погодилася на значні обмеження та втрату територій, у тому числі Закарпаття та усієї Словаччини на користь Чехословацької республіки. У 1920-1930-х pp. угорські ревізіоністські кола домагалися скасування Тріанонського договору і повернення втрачених земель до «Великої Угорщини» – ред.) Угорщина втратила 2/3 своїх історичних земель, на яких компактно мешкали угорці. З того часу вся політика Угорщини звелась до того, щоб або зберегти вплив на цих територіях, або повернути їх. Вони навіть у Другу світову війну влізли у ролі союзників Гітлера, аби повернули свої території.
Зараз Орбан повністю підтримує таку політику. До речі, в Угорщини територіальні конфлікти не тільки з Україною, а й з Румунією, яка отримала тоді більшість території Угорщини і де мешкає приблизно 1 млн угорців. Також в угорців конфлікти з Хорватією, Сербією та Словаччиною.
Ця ситуація в інтересах росії, яка давно мріє відкрити в Україні другий фронт
Що до України, не виключено, що Угорщина не просто знала про прийдешній напад рф на Україну, а ще й планувала відірвати від України землі, на які давно претендує. При цьому ця ситуація в інтересах росії, яка давно мріє відкрити в Україні другий фронт: чи з Польщею, чи то з Угорщиною. І ймовірність, я вважаю, таки існує.
- Які є причини?
По-перше: Україна не є членом НАТО, на відміну від окремих вищезгаданих країн. Адже, як тільки угорці сунуться в Румунію, Словаччину чи Хорватію, то відразу «по шапці» отримають від американців. По-друге: ми не стежили за тим, в якому стані перебуває угорська армія. Натомість, що цікаво: її суттєво модернізували протягом останніх восьми років.
- Настільки, що вона б наважилася «ввести війська» в Україну?
Угорщина про те, щоб ввести війська в Україну «для захисту угорців» думала ще у 2014 році. Але тоді вони подивилися, в якому стані перебуває угорська армія. А армія в Угорщини маленька – чисельністю приблизно 20-30 тисяч осіб ще й танки були не в робочому стані. А потім взялися за її модернізацію. І за останні 8 років вони дуже сильно модернізували свою армію: десь на 1,5-2 мільярди євро закупили нове озброєння і здійснили переозброєння армії. Навіщо, якщо не збираються воювати?
При цьому, за «дивним збігом обставин» у зброї посприяла … Німеччина, яка також дотримувалася проросійського курсу і багато політиків й надалі його притримуються. А Україні Німеччина не продавала зброю, вигадуючи казки. Тобто прихильникам нацистської Німеччини можна продавати зброю, а іншим ні. От така лицемірна політика.
Якщо Угорщина нападе на Україну, то ми воюватимемо проти НАТО?
Таким чином, на мою думку, Угорщина розглядає Україну як потенційний майданчик, перш за все це Закарпатська область, де є райони компактного проживання угорців. Натомість про такі думки Угорщини, я вважаю, знають і у Вашингтоні та інших столицях Європи. І що цікаво: Угорщина – країна НАТО, тож якщо зважиться нападати на Україну, а наша держава буде відповідати, то що виходить: Україна воюватиме проти НАТО? Тому, думаю, по вухах Орбану вже надавали, до того ж європейці нарешті починають звертати увагу на те, що відбувається в Угорщині. (До слова, Будапешт назвав фейком заяву Данілова про те, що Путін попередив Угорщину про війну – ред.)
Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua
- Угорська армія реально б наважилася протистояти нашим ЗСУ?
Угорська армія прекрасно розуміє, що воювати проти української армії, яка має воєнний досвід і протистоїть росії, не варто. Причому українські воїни не мають жодних сентиментів до ворога. То ж якщо в наших захисників немає сентиментів щодо росіян, то прибити парочку полків з угорського боку взагалі в неї проблем не буде. Тим більше армія наша стає що раз сильнішою, ще й отримує озброєння від НАТО, до того ж фізично українців більше, ніж угорців. Та що там казати: у нас прикордонна служба більша, ніж вся угорська армія. Тому, сподіваюсь, що ще й країни НАТО розуміють загрозу і не допустять такого протистояння.
- А чи не варто було би здійснювати радикальнішу політику на Закарпатті з боку України через погрози Угорщини?
Українські війська повинні бути на Закарпатті
Якщо говорити про ймовірність радикальних дій стосовно угорської культури на Закарпатті, думаю, цього робити не потрібно, хоча б тому, що в українській армії воює багато угорців. Та й угорська меншина на Закарпатті становить десь 10% населення. Але за ситуацією треба стежити, також можна вислати кількох консулів, які здійснюють не ту діяльність на цій території, що треба. Хоча варто наголосити: українські війська повинні бути на Закарпатті та стежили за ситуацією. Угорщина не така вже й велика країна, але пакостити Україні ще буде.
Марія Волошин, ІА «ПІКА»