Україна вже фізично отримала Patriot, але поки вони не розгорнуті: чому? – Financial Times

Після певного фальстарту з повідомленням про те, що Україна вже отримала першу батарею зенітного ракетного комплексу Patriot, яке опублікувало іспанське видання La Razon з посиланням на слова міністра оборони Польщі Маріуша Блащака, знову з’явилось повідомлення від західного видання про те, що Україна їх все ж таки отримала.

Авторитетний американський Financial Times у доволі об’ємному матеріалі, присвяченому ударам російських ракет Х-47 “Кинжал” під час атаки у ніч на 9 березня, зазначило:

“Ймовірно Україна отримала одну із двох систем ППО Patriot, обіцяних США та Німеччиною, але вона ще не введена в експлуатацію. Також очікується кілька пускових установок Patriot із Нідерландів”.

Таким чином одразу маємо зазначити, що видання не стверджує те, що Україна вже фізично отримала Patriot, а лише припускає. Водночас зазначається, що навіть якщо ЗСУ вже мають у розпорядженні цей ЗРК, він ще не розгорнутий, тобто його наявність нічого не змінює.

Така ситуація звісно можлива, але об’єктивно нелогічна, бо тримання комплексів у нерозгорнутому стані – доволі дивне рішення з огляду на потребу в них. Також зазначимо, що за оголошеними строками навчання українських операторів, які розпочались у січні, вони триватимуть 10 тижнів, про що повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Тобто курс навчання має бути завершений лише наприкінці березня.

Patriot - це не тільки пускові, а й РЛС, командний пункт, машини зв'язку та забезпечення
Patriot – це не тільки пускові, а й РЛС, командний пункт, машини зв’язку та забезпечення

До цього часу перекидання самих комплексів до України звісно можливе, але особливого сенсу немає, бо вони за ідеальним сценарієм будуть просто знаходитись у заглибленому сховищі. І такий варіант об’єктивно не зекономить багато часу у порівнянні зі сценарієм, коли самі ЗРК просто чекають на території однієї з країн НАТО поблизу кордону з Україною.

Необхідно також розуміти й те, що саме розгортання Patriot для противника має бути не анонсом, а сюрпризом. Бо Patriot, окрім можливості перехоплювати балістичні ракети на дальності 60 км кінетичними перехоплювачами MSE, має й можливість використання ракет PAC-2. Ці зенітні ракети призначені для перехоплення аеродинамічних цілей на дальностях близько 160 км.

Враховуючи те, що російська авіація часом навіть у прифронтових районах почала підійматися на значні висоти, несподіване та грамотне використання Patriot цілком може стати для рашистів сюрпризом там, де раніше вони почувались в абсолютній безпеці.