Україна як «прохідний двір» для іноземних спецслужб

Нещодавно Україну сколихнула дуже резонансна подія – на території нашої держави обірвалось життя Глави білоруського дому в Україні Віталія Шишова. 26-річний білорус Шишов з осені 2020 року жив у Києві. В Україну він переїхав через тиск та репресії щодо незгідних з політикою президента Білорусі Олександра Лукашенка. Активіст на Батьківщині брав участь в акціях протесту після президентських виборів 2020 року, за результатами яких Лукашенко оголосив про свою чергову перемогу. 2 серпня Віталій вийшов на пробіжку біля свого будинку в Києві, де жив разом з цивільною дружиною, та зник. А вже вранці 3 серпня, після майже доби пошуків, його знайшли повішеним в парку неподалік.

Така новина не могла бути непоміченою українськими ЗМІ, політиками, спецслужбою та суспільством в цілому. Версій, як завжди, багато, але головні із них дві: або це дійсно самогубство, або ж вбивство за політичними мотивами, інсценоване під самогубство. Наразі слідство триває, але якщо правильним виявиться другий варіант, то це неабиякий «камінь у город» Служби безпеки України та інших правоохоронних органів України.

Експерти також розділились на два головні табори, які відстоюють одну із вищезгаданих версій. Одні стверджують, що це зовсім не справа СБУ, а тому ми не маємо підстав висловлювати будь-які претензії цій структурі. Інші ж переконані, що територія України стала «прохідним подвір’ям» для представників іноземних спецслужб, а наша Служба безпеки не працює адекватно. Ясна річ, найнебезпечнішою в цьому плані для нас є сусідка-агресор Росія.

То чи дійсно вбивство Віталія Шишова здійснили чужі спецслужби, чому СБУ не запобігла такому зухвалому злочину і що необхідно зробити, аби наша спецслужба працювала належним чином?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли контррозвідник та ексзаступник голови СБУ Олександр Скипальський, військовий експерт та полковник СБУ Олег Стариков та військовий експерт Олег Жданов.

Чи дійсно вбивство Віталія Шишова – це справа рук іноземних спецслужб?

Олександр Скипальський:

При інформації, яку ми маємо сьогодні, розглядати це вбивство у контексті сімейних чи побутових сварок просто немає підстав

Думаю, що з ймовірністю у 90% це дійсно робота іноземних спецслужб. Якщо навіть виконавці цього «замовлення» перебувають чи проживають в Україні, то вони точно пов’язані із спецслужбами інших держав. Ба більше, ці виконавці навіть можуть бути представниками якихось державних структур України, але «ноги ростуть» за кордоном. При тій інформації, яку ми маємо сьогодні, розглядати це вбивство у контексті сімейних чи побутових сварок просто немає підстав.

Олег Стариков:

Версій є дуже багато і вони всі різні. Як завжди у нас виходить, наші внутрішні проблеми суттєво переважають зовнішні. Тому я вважаю, що вбивство Віталія Шишова – не виняток, це якісь внутрішні розбірки. Коли виникають питання і проблеми із різного роду благодійними фондами і всім, що пов’язано із грошима, це питання внутрішніх фінансових протиріч. Я підкреслюю, це виключно моя думка і версія. Ми, звісно ж, подивимось, як триватиме слідство, поліція над цим працює, але я не думаю, що це вбивство вчинили чужі спецслужби.

Олег Жданов:

А кому ще вигідно робити такі справи на території нашої держави? Я не думаю, що Служба безпеки України була зацікавлена в такому вбивстві, це виключно іноземні спецслужби. Ба більше, тут допомагала працювати російська ФСБ, бо вони себе почувають дуже вільно і впевнено в Україні. Саме вбивство могли здійснити співробітники білоруського КДБ, але керувала цим Росія. Це могла бути сумісна операція, тому що білоруський КДБ не має такої зовнішньої агентури, щоб проводити подібні операції. Головний «бенефіціар» на нашій території не Білорусь, а Російська Федерація. Їхня розвідка працює, вона має більшу агентуру та більше своїх людей для впливу в структурах України.

Чому СБУ не запобігла цьому злочину?

Олександр Скипальський:

Тут справа не лише в СБУ. Безумовно, саме ця структура є найбільш зацікавленою в запобіганні таким злочинам, але рівень злагодженості взаємодії правоохоронних органів та чіткості у виконанні завдань не викликає нічого, окрім гумору й печалі. До прикладу можна взяти те, як між собою «співпрацюють» НАБУ та СБУ. У нас має чітко спрацювати поліція, прикордонники, які пропускають представників чужих спецслужб, розвідка, яка повинна працювати з таким контингентом, та СБУ, а сподіватись на таке – справа марна. Все це ганебно характеризує нашу державу.

Олег Стариков:

Це було неможливо. Для того, щоб Служба безпеки України займалась цим питанням, їм необхідно було перед тим завести відповідну оперативну справу на Шишова. А за якою статтею? Тероризм? Особливо небезпечний державний злочин? СБУ не мала підстав займатись справами цього громадянина Білорусі.

Є ще один варіант – співпраця з СБУ з боку самого Шишова. Якби він прийшов і написав заяву, в якій би все вказав, тоді спецслужба мала б обов’язок цим займатись. А так, це все питання національної поліції, бо це кримінал.

Олег Жданов:

В центрі Києва вбивають офіцерів військової розвідки і підривають командирів підрозділів добровольчих батальйонів. Де наша СБУ?

А СБУ взагалі працює на Україну чи на кого? Справа в тому, що вже шостий рік коридорами Верховної Ради «гуляє» закон про реформу СБУ. В самій Службі за шість років не було проведено люстрації щодо лояльності співробітників до України та їх можливої причетності до роботи на інші країни, тобто на предмет шпигунства. Тому, в СБУ більш-менш почали щось робити тільки починаючи з 2015 року, але фактично так нічого й не зробили.

В нашій спецслужбі найбільш могутній відділ економічної безпеки. «Маски-шоу» – де завгодно, в будь-якому місті країни. Ви подивіться. скільки вбили російських опозиціонерів, які переїхали до Києва! І з цим теж нічого не зробили. В нас в центрі Києва вбивають офіцерів військової розвідки, підриваючи їхні автівки. Також у столиці підривають командирів підрозділів добровольчих батальйонів (я маю на увазі Аміну і Османа Окуєвих). Де наша СБУ?

Що необхідно для якісної роботи Служби безпеки України?

Олександр Скипальський:

Необхідно терміново при президентові України створити координаційний центр, який і буде налагоджувати оці зв’язки між різними органами влади. Для роботи у ньому треба набрати людей, які чітко розуміють, що таке взаємодія, координація і таке інше, тобто професіоналів. Зеленському слід обмежити вплив різних радників і прислухатись до реальних фахівців.

Наприклад, я був просто шокований заявою керівника фракції «Слуга народу» у Верховній раді Давида Арахамії. Нагадаю, він заявив, що якби ми зараз мали ядерну зброю, ми могли б нею «розмахувати» і залякувати інші держави. Це неабиякий удар по нашій державі та Зеленському зокрема. Умовно кажучи, Путін може тепер сказати Байдену, мовляв, «Подивіться, що вони говорять на 30-му році незалежності! Як добре, що ми у них забрали ядерну зброю»! Такі провокативні заяви можуть сформуватись лише у голові, яка перебуває під впливом російської спецслужби. Арахамія або озвучив це, почувши від когось близького, або безпосередньо виконав завдання, причому продовжив обіймати свою посаду. Ми ніколи не виконаємо своє завдання про збереження державної безпеки, поки такі люди будуть при владі.

Так само й оці «загравання» із Китаєм та компартією – як можна таке робити, коли наш найбільший стратегічний партнер США називають Піднебесну ворогом?

Олег Стариков:

Нам необхідно прийняти закон про повне реформування СБУ і набрати в цю структуру нових працівників за принципом, як це робить ФБР та ЦРУ

Згідно логіки, нам треба повністю реформувати СБУ. Україна має повністю «зачистити» цю структуру і набрати повністю новий штат працівників, як це зробили із НАБУ. Так, це буде складно і ще років із 10 СБУ не буде якісно працювати, але робота нашої спецслужби повинна принципово відрізнятись від того, що ми маємо сьогодні. Я так кажу, бо сьогодні працівники СБУ займаються всім, чим завгодно, окрім захисту національної безпеки. Повністю змінилась оперативна ситуація, світ переживає кардинальні зміни у підходах до спецслужб, а наші досі працюють, як за часів Радянського Союзу. Причому, тоді закони не порушували, а зараз це є доволі частим явищем.

Тому моя думка наступна: нам необхідно прийняти закон про повне реформування СБУ і набрати в цю структуру нових працівників за принципом, як це робить ФБР та ЦРУ.

Олег Жданов:

По-перше, треба нарешті прийняти закон про реформу СБУ та реально її провести. Крім того, вона повинна розпрощатися зі статусом військовослужбовців, бо СБУ ще досі є воєнізованою організацією. Треба зробити цивільну спецслужбу та позбавити її непритаманних функцій, особливо комерційних, та зорієнтувати її на роботу з контррозвідувальною та антитерористичною діяльністю. Це те, чим вони повинні займатися. А почати будь-яке реформування потрібно з люстрації, тобто проведення люстрації на лояльність до України серед співробітників СБУ, починаючи від рядового працівника та закінчуючи головою.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»