В Україні держслужбовцям заборонять писати у соцмережах “неправильні” коментарі, пліткувати і зобов’яжуть знати іноземні мови.
Дательно про це інформує “Обозреватель”.
Не чіплятися і не писати коментарі в соцмережах
Національне агентство України з питань державної служби (НАДС) у квітні змінило етичні правила для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Вони повинні стежити не тільки за своїми діями, а й за словами, щоб випадково не зіпсувати репутацію держорганів.
Одягатися їм радять “пристойно”, очевидно, йдеться про офіційно-діловий стиль. Також потрібно поважати народні звичаї і національні традиції. Чи означає, що тепер потрібно пірнати в ополонку на Водохреще і готувати у вишиванках борщ, – не уточнили.
Ось які прописані правила:
- не можна говорити підвищеним тоном і використовувати нецензурну лексику;
- не пліткувати, не обговорювати особисте життя колег, членів їхніх сімей та близьких;
- не допускати, щоб приватні взаємини впливали на поведінку або ухвалення рішення під час службових обов’язків;
- не принижувати людей через зовнішність, одяг, вік, стать, віру або сімейний стан;
- спокійно реагувати на критику – поводитися стримано і просити спілкуватися ввічливо;
- не залишати коментарів на сайтах або в соцмережах, якщо вони підуть не на користь репутації держорганів;
- заборонені дії сексуального характеру, виражені словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізично (дотики, поплескування), які можуть принизити або образити.
При цьому не уточнили, як саме будуть карати порушників правил. А в разі виявлення “неслухняних” співробітників їхнім колегам рекомендується доповідати про це керівництву. Що робити, якщо йдеться про масові або групові порушення, теж не вказано.
Правила діють тільки на папері?
Експерти стверджують, що такі етичні кодекси в Україні на практиці не діють, однак якщо ви перейшли комусь дорогу, то за порушення таких правил можна вилетіти з роботи.
“У нас усі ці правила досить формальні – “крок вліво, крок вправо – розстріл”. Але на практиці я дуже рідко бачив, щоб ці правила якось застосовувалися. Але деякі випадки були. Ось коли треба когось звільнити, то чіпляються за порушення етики. Хоча ніколи не пояснюють докладніше”, – розповів у коментарі OBOZREVATEL експерт, координатор проєктної групи “Реформа держслужби” Сергій Сорока. За його словами, проблема етичних кодексів полягає у відсутності конкретики: що людина порушила і що їй за це буде, до кого звертатися.
Держслужбовці розповідають, що нові правила вже бачили, адже НАДС ставить всіх до відома після ухвалення наказів. Окрім того, про етичні правила повідомляють при прийомі на роботу. Однак на практиці вони найчастіше не діють з точки зору контролю і покарання. Держслужбовці працюють у межах законодавства, а все, що можуть отримати за “неправильний” одяг або плітки на роботі, – усну догану від керівництва.
Do you speak English?
Зі свого боку в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, згідно з яким усі державні службовці категорії А повинні будуть опанувати хоча б одну з офіційних мов Європейського Союзу (всього 24). Зараз вони зобов’язані знати англійську або французьку. Тобто можливість вибору запропонували істотно розширити. І в майбутньому підійдуть не тільки німецька, іспанська, італійська, але й навіть польська, чеська або угорська.
Перевіряти рівень володіння іноземною мовою, найімовірніше, будуть способом тестування.
“Зараз держслужбовці повинні володіти українською мовою, англійською або французькою на вибір. Але тепер, якщо ми йдемо в Європу, то повинні комунікувати на одному рівні з нашими партнерами з країн ЄС, щоб люди могли нормально спілкуватися”, – прокоментував OBOZREVATEL один з авторів документа нардеп “Слуги народу” Сергій Гривко.
Поки в Україні продовжують реформу держорганів, самі чиновники правилами нерідко нехтують. І роблять вони це не завжди через відсутність чітких покарань, а й тому, що правила далеко не ідеальні.