Віддаючи ядерну зброю, Кравчук жалівся Клінтону на націоналістів – розсекречені документи США

Перший президент Леонід Кравчук заявив американському колезі Біллу Клінтону у 1994 році, що “альтернативи ядерному роззброєнню немає”, і пожалівся на українських націоналістів, які “протистоять” йому в цьому питанні. Про це свідчать розсекречені документи уряду США, оприлюднені в четвер американською громадською дослідницькою організацією National Security Archive при столичному Університеті імені Вашингтона.

“У нас є націоналісти, які протистоять президенту з питань ядерної зброї. Їх небагато, але їм не можна давати можливості розширюватися. Вони готові на необдумані дії. Вони спекулюють на ситуації та погіршують її”, – сказав Кравчук в аеропорту Бориспіль, свідчать документи.

14 січня 1994 року лідери України, США та Росії підписали спільну заяву про наміри вивезти з України всю ядерну зброю. Будапештський меморандум (“Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї”) уклали через 11 місяців, 5 грудня 1994 року. За цим документом Україна мала ліквідувати всю ядерну зброю на своїй території. Водночас США, Росія й Велика Британія зобов’язалися поважати незалежність, суверенітет і наявні кордони України, а також стверджувалося, що “ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України”. Також усі країни сказали, що проводитимуть “консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов’язань”.

У розсекречених документах йдеться, що Кравчук “прийняв політичне рішення щодо ядерної проблеми, керуючись турботою про майбутнє України”.

Скриншот