У Відні присутні понад 180 дипломатів РФ, і щонайменше третина з них – шпигуни, але уряд дивиться на це крізь пальці, оскільки, якби вони навіть змінили закони, їм довелося б спробувати забезпечити їх дотримання – “і факт у тому, що вони, мабуть, неспроможні це зробити; це було б ще незручніше”. Про це йдеться у статті FT, що Відень на тлі великої війни знову став шпигунською столицею Європи, а уряд, “схоже, не поспішає це змінювати”.
У матеріалі автори наводять цитати анонімних представників західної розвідки, які наголошують на посиленні шпигунства у Відні, що викликало засудження з боку союзників і підірвало авторитет країни серед сусідів – країн НАТО.
“Це справді Дикий Захід [для розвідок]. Це майже комічно, як багато тут сходить з рук. Навіть з нашого боку, я певен”, – сказав один західний дипломат.
Австрія – дім для кількох топових міжнародних організацій (МАГАТЕ, ОПЕК, ОБСЄ, багатьох складових ООН тощо), де “традиційно заплющують очі на таємну розвідувальну діяльність на її території — доти, доки метою операцій не є австрійський уряд”.
У статті йдеться про те, що китайські, іранські, ізраїльські та саудівські агенти також присутні в Австрії “у великій кількості”, поруч з “десятками” американських, британських та європейських чиновників, яким доручено стежити за ними.
Старший науковий співробітник аналітичного центру Євроради з міжнародних відносин Густав Грессель пояснює: “Якщо ви офіцер російської розвідки та хочете запустити джерело в Німеччині, навіщо вам ризикувати зустріччю там? Ви запрошуєте цього хлопця на лижний відпочинок до Австрії. Або на бал у Відні… Ви можете запросто вербувати джерела та виводити інформацію абсолютно безперешкодно”, – сказав колишній австрійський військовий.
Після сплеску такої шкідливої активності три найбільші опозиційні партії Австрії навесні 2023 року спільно підтримали поправки заради запровадження кримінальної відповідальності за шпигунство. Але з того часу нічого не змінилося “через неодноразову тяганину уряду”, пише FT.