«Вова, ти або «садиш» Порошенка, або «зливайся, і не розповідай казочки»: Романенко про «плівки Медведчука»

Сивочолий гетьман, президент, якому дісталась порожня казна після Януковича, лідер, який не дав Україні програти війну на її початку, і просто чудовий дипломат та політик – саме так часто називають п’ятого президента України Петра Порошенка люди, які підтримують його особисто, політичну силу «Європейська солідарність» та їхню політику в цілому. Така частина суспільства постійно згадує про томос, «безвіз», угоди з міжнародними партнерами та інші «перемоги» Порошенка за час, коли він був президентом. Проте нещодавно всіх здивували і навіть шокували «плівки», які в народі вже встигли охрестити «медведчуквіськими».

Ні для кого не секрет, що Петро Порошенко є одним із українських олігархів, який крок за кроком, піднімаючись по східцях кар’єрної драбини в політиці, зумів стати одним із найбагатших людей у нашій державі. І коли так звані «порохоботи» захищають його такими фразами як «всі крадуть, а він хоч щось робив» чи «він був багатим і до того», інша частина небезпідставно вказує на той факт, що статки Порошенка неабияк зросли за час його президентства. Ясна річ, що на фабриці «Рошен» можна розбагатіти, але не в таких масштабах. І в той час, як усі могли лише здогадуватись і будувати теорії, люди отримали змогу почути правду.

Нещодавно у соцмережах були оприлюднені довжелезні години прослуховування телефону опозиційного політика і кума Володимира Путіна Віктора Медведчука, у яких неодноразово згадується і Петро Олексійович. Якщо податись у недалеке минуле, ми згадаємо, що за часів президентства Віктора Януковича Медведчук не мав ні реальної влади в Україні, ні своїх ЗМІ, за допомогою яких міг би «промивати» мізки виборцям. Проте все змінилось, коли до влади прийшли «єесівці». Так, за доволі короткий період часу Віктор Медведчук зробив «стрибок» від політичного пережитку до лідера політичної партії, переговорника між Україною та Росією, власника телеканалів і очільника опозиції в Україні. І поки всі думали, що він сам зумів так суттєво покращити власні позиції в політичному житті України, «плівки» дали зрозуміти – все це відбулось не те що із мовчазної згоди, а з прямої підтримки людини, яка обіймала посаду президента і мала більшість у парламенті – Петра Порошенка.

Проте послухати записи розмов – це навіть не 10% справи. Раніше Володимир Зеленський закрив ЗМІ Медведчука, а самого політика і зовсім ув’язнив на час розслідування. Щоправда, мова йде лише про домашній арешт. Але справа зрушилась із місця і тепер, після публікації цих розмов, в українців виникло логічне питання: невже до відповідальності притягнуть і самого Петра Порошенка? Судячи з прослуханих діалогів між Віктором Медведчуком і російсько-сепаратистською стороною, доказів більше ніж достатньо і справа набуває розмаху державної зради.

Зрозуміло, що сам п’ятий президент України не залишився осторонь цих публікацій. По-перше, він вирішив усе заперечувати і звинувачувати журналістів, які це опублікували, у непрофесійності та відсутності прямих доказів, що мова йде саме про нього. Телеканали, які належать Порошенку, відразу ж вказали на те, що Медведчук у розмовах не каже прямо «Петро Порошенко», а використовує словосполучення «наш головний», мовляв, може йтись і про Володимира Зеленського. У соціальних мережах теж розгорілась ціла інформаційна війна: прихильники Порошенка кричать «зрада» і відкидають всі докази проти їхнього лідера, а люди, які його не підтримують, справедливо апелюють до «прослушки», яка дає чітке розуміння, коли відбувались ці розмови і хто тоді сидів у кріслі президента. Проте головний крок у цих історіях, все ж, не за суспільством, а за чинною владою, яка або доведе вину Порошенка і притягне його до відповідальності, або ця «гра» і зовсім не варта «свічок».

 То чи можна вірити цим «плівкам», що чекає Петра Порошенка у майбутньому, чому СБУ досі мовчала і чи під силу довести цю справу до кінця Володимиру Зеленському? Про це в інтерв’ю для ІА «ПІКА» розповів керівник політичних програм Інституту майбутнього Юрій Романенко.

  • Після публікації цих плівок певна частина суспільства не повірила у те, що вони справжні. Як гадаєте, їм можна довіряти?

Я, звісно, не судмедексперт і можу лише аналізувати це в історичній ретроспективі. Коли піднімається якась тема, згадуються люди, які були причетні до певних процесів, і обговорюються події, які відбувались у той час, я можу лише відновлювати контекст. Так от, у контексті того, що відбувалось у 2014-му та 2015-му роках все це звучить дуже органічно. Ба більше, все це підтверджують чисельні тези, які прозвучали у розмовах Медведчука. Вони мали місце на політичному ринку, як наприклад тема про Григоришина.

  • Чим можна пояснити реакцію тієї частини суспільства, яка не повірила плівкам?

По-перше, у цій ситуації чітко видно елементи інформаційної кампанії. По-друге, є ще й реакція так званих “порохоботів”, оцих “істинновіруючих”, яким можна плювати в очі, а вони кричатимуть, що це «свята вода» Петра.

Абсолютно неважливо, що вони кричать, важливо, що буде робити держава. Злодій завжди першим кричить, що він не злодій, вбивця кричить, що він не вбивця, а генерал Пукач, причетний до вбивства Ґонґадзе, кричить, що він не винен, хоча всі докази сходяться у тому, що він особисто брав у цьому участь. Тому, як це відбувалось із вбивствами політиків та журналістів, так і з цими плівками — це все елементи, які складають єдине ціле безкарності цих негідників. Поки ми не покладемо цьому кінець, доти ми матимемо купу проблем і будемо постійно боротись у цих дурнуватих дискурсах, які нам ці негідники і «вкидають». Я маю на увазі тему мови, віри, Бандеру і все тому подібне, коли дискусія створюється штучно, а нам “вішають локшину на вуха” і керують стадом, паразитуючи на крові у прямому розумінні цього слова.

Плівки нам чітко показують і дають зрозуміти все те цинічне ставлення до українців. Взагалі, у цьому випадку проста людина не розглядається як цінність, її інтересами  можна знехтувати, людей можна гнати на забій, “доїти” їх за допомогою певних монополій, які ти контролюєш, і тобі за це нічого не буде. Вся ця історія про те, що нічого нікому не буде. Тому наше завдання, у тому числі й журналістів, полягає у тому, щоб дуже чітко артикулювати простим українцям правду. Поки усім цим “віруючим” і “порохоботам” ми не почнемо на кожному кутку і на кожній зупинці громадського транспорту говорити, що це просто гидко і що це приводить нелюдів, які п’ють нашу кров, до влади, то все це буде продовжувати процвітати в нашій державі. Нам будуть постійно казати щось типу “а що ми могли зробити? У нас ніхто нікого не карає” і таке інше, але якщо всі, як страуси, ховатимуть голови у пісок, то так воно і буде. Справа не в тому, що ви не можете дотягтись до Порошенка і сказати це йому, ви повинні говорити це прямо і безпосередньо людині, яка з піною біля роту доводить, що Петро Олексійович — це сивочолий гетьман нації. Всі ми повинні це говорити конкретно і тоді зменшиться кількість цих “адептів”. А коли зменшиться їхня кількість, то й влада і вплив таких політиків впаде.

  • Як, на вашу думку, Порошенко діятиме тепер?

Якщо Зеленський не стане вироком для Порошенка, то Порошенко стане вироком для Зеленського

Та він буде діяти, як і завжди:  замовчувати, пробувати домовитись і переходити у контратаку при першій зручній можливості. Якщо Зеленський не стане вироком для Порошенка, то Порошенко стане вироком для Зеленського. Все дуже просто: якщо президент не демонтує цю паскудну систему Порошенка і його попередників, то ця система демонтує його самого. Думаю, ще й навіть запроторить до в’язниці. Тому в Зеленського немає варіантів — він має їх бити.

  • Часто подібна інформація в українському інформаційному просторі випливає ближче до виборів в якості політологічного ходу. Чому ці плівки оприлюднили саме зараз?

По-перше, ці плівки з’явились у контексті падіння рейтингу Володимира Зеленського. Він втрачає довіру, відсотки падають і йому треба було щось придумати. По-друге, сучасній владі треба було придумати, як “насолити” конкурентам. От вони й почали бити з одного флангу по Медведчуку та ОПЗЖ, з якими “Слуга народу” має частину спільного електорату, а з іншого боку вдарили і по Порошенку, який є бізнес-партнером Медведчука. Зеленський почав заходити у «патріотичний табір», коли розпочав закриття каналів і таке інше. Тобто, це робота на електорат, влада намагається “підім’яти” під себе оцей “стриманий” сегмент патріотів, назвімо це так. Тому, ясна річ, йому  треба вибивати звідти Порошенка, щоб, по-перше, усунути для себе будь-яку загрозу реваншу, а по-друге, якщо вони підуть на позачергові вибори, то використовуватимуть  Порошенка як опудало. Але це помилка, бо якщо ти два роки розглядаєш Порошенка як загрозу і при цьому він весь цей час на свободі (бо є достатньо підстав його ув’язнити), то це виглядатиме як тупий злив і небажання щось змінювати. Тому ми це маємо казати йому прямо, хто в обличчя, хто публічно: Вова, ти або “садиш” Порошенка і припиняєш створювати видимість бурхливої діяльності, або “зливайся, і не розповідай нам казочки.

  • Чому СБУ досі мовчала, маючи ці записи?

Ці люди нічого не роблять без вказівки

Всі ці плівки сьогодні — це великий мінус нашим правоохоронним органам, які все це знали і кон’юктурно чекали можливості, коли це можна буде «вкинути». Тому це дуже серйозне питання для України, бо тепер йдеться про покарання за зло. Головна проблема України — це те, що вона не розвивається і постійно перебуває на одному рівні. А все так тому, що оце зло регулярно уникає покарань. Як наслідок, країна перетворилась у “клоаку”, в якій процвітає оце зло.

СБУ — це люди без честі та совісті. Ясна річ, не всі, там є патріоти, але ми бачимо, що без вказівки ці люди нічого не роблять. Це вам не Штати, де офіцер має честь і якщо є можливість, то вони виносять подібні речі на розсуд преси, після чого починається скандал. У нас це просто рабство державних чиновників та офіцерів.

Тому це дуже серйозний моральний виклик перед Україною і якщо ми його не подолаємо, то так і залишимось “нічим”, об яке всі “витиратимуть ноги”, бо наші люди готові “витирати ноги” самі об себе. Ну як можна 7 років сидіти з війною на сході, де вбивають наших друзів, знаючи всю цю мерзенність? Нам треба просто “розрізати” цю моральну “виразку” і зранку до ночі говорити про це. Казати, що це негідники і тварюки, які вбивають країну і тисячі людей. Крім того, у когось відібрали бізнес, когось за нього вбили і так далі. Все це ланки одного ланцюжка.

  • Чи є ще якесь політичне майбутнє у Петра Порошенка та його партії?

Тут все залежатиме від того, як це сприймуть наші люди. Якщо суспільство це “проковтне”, то зрозуміло, що якесь політичне майбутнє Порошенко ще матиме. Ясна річ, не президентське, але ще 5-10 років він буде бовваніти у політичному житті країни. Реакція суспільства визначає перспективи політика, бо без підтримки народу ніякий політик ніколи не «злетить». Тому, якщо наші люди готові й далі “жувати” ту “локшину”, яку їм вішають на вуха, то це означає, що таке суспільство заслуговує того, щоб його вбивали і ґвалтували. Вся ця історія і є про зґвалтування України, а багато хто віддає перевагу байкам замість того, щоб подивитись в очі правді.

  • Як би мав вчинити Володимир Зеленський, аби довести цю історію до логічного завершення?

Або Зеленський “заряджає” правоохоронні органи на те, щоб вони довели це до кінця і всі ці фігуранти були ув’язнені, або він просто нічим від них не відрізняється

Тепер держава має якнайшвидше “розкрутити” усі ті “ниточки”, які зараз проявились і відповідно довести цю справу до логічного завершення. Адже судячи із того, що ми почули, мова йде про державну зраду і велику містифікацію на базі патріотизму та державної політики. Петро Олексійович і його соратники просто паразитували на світлих поривах людей у той час, коли “за кулісами” вони робили свої темні справи, про які ми почули із плівок.

Тому для Зеленського і його команди тепер просто немає шляху назад. Вони повинні продемонструвати не лише рішення стосовно того, що всі почули, а й підняти архіви і оприлюднити інші плівки, на яких ми точно почуємо і голос Порошенка. Не треба це все ховати у “довгий ящик”, бо це дуже принципове питання, яке пов’язане із переходом України від пострадянського минулого до нормального цивілізованого майбутнього, в якому будуть діяти закони, суди будуть спроможні адекватно оцінити дії людини і покарати, якщо є підстави, а правоохоронні органи будуть нормально виконувати свої функції.

Якщо підсумувати, то або Зеленський “заряджає” правоохоронні органи на те, щоб вони довели це до кінця і всі ці фігуранти були ув’язнені, або він просто нічим від них не відрізняється.

  • Чи вдасться Зеленському це зробити?

Я не знаю, бо це залежить не від мене. Те, що він має зробити, є зрозумілим. Але те, як він це зробить, ми побачимо згодом.

  • Чи зможе історія із цими плівками перерости у загрозу для інших олігархів?

Якщо сучасна влада не покінчить із Медведчуком та Порошенком, то яку це може нести загрозу для решти олігархів? Тому ця справа така принципова. Всі зараз дивляться на Зеленського і якщо він покінчить із цим, то всі решта матимуть підстави ставитись і повагою та острахом до президента і до того, що він говорить. А якщо У Порошенка і Медведчука все й надалі буде нормально, то для чого комусь цим перейматись?

Оприлюднив Зеленський список цих контрабандистів і що? Вони й надалі спокійно ходять по найбільших містах і тратять солідні суми в ресторанах у центрі Києва. То чи будуть боятись олігархи таку владу? Не впевнений.

Роман Гурський, ІА “ПІКА”