В’язниця для чиновників за брехню в деклараціях та догани і штрафи для суддів КСУ: нардепи ухвалили важливі законопроєкти
Нардепи під час засідання ВРУ 15 квітня серед інших ухвалили два важливі законопроєкти.
Так, зокрема підтримали ідею Президента Зеленського саджати чиновників за брехню в деклараціях та законопроєкт про конституційну процедуру, який передбачає, що суддів КСУ очікують догани і штрафи.
Так, обранці погодили у першому читанні законопроєкт №4651 щодо посилення кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях. Механізм передбачає, що українських чиновників зможуть позбавити волі на 2 роки за подачу недостовірної інформації (зокрема і помилку).
Автором законодавчої ініціативи – Зеленський. Про це свідчить офіційний сайт парламенту.
В Україні правоохоронні органи вже мають право переслідувати за порушення в деклараціях, проте законопроєкт №4651 передбачає принципове нововведення – пониження розміру сум, з якого настає відповідальність. Наразі це 4 млн гривень, а нові положення передбачають планку в 2 млн гривень. Крім того, зараз за брехню в декларації можуть обмежити свободу (без ізоляції), а за новими правилами – позбавити волі (посадити до в’язниці).
Головні нововведення:
- За внесення недостовірних відомостей, які відрізняються від правди на суму від 8 500 до 34 000 гривень – штраф від 51 000 до 68 000 гривень, або громадські роботи (150 – 240 годин), або обмеження волі до 2 років.
- У разі брехні, що відрізняється від правди на суму понад 34 000 гривень – штраф від 68 000 до 85 000 гривень, або громадські роботи (150 – 240 годин), або обмеження волі чи ув’язнення до 2 років.
- За неподання декларації штрафуватимуть від 42 500 до 51 000 гривень, або зобов’язуватимуть до громадських робіт, або ув’язнюватимуть до 2 років.
Ухвалювати рішення про позбавлення волі буде суд.
Також у ВРУ 238 голосами підтримали в першому читанні законопроєкт про конституційну процедуру. Зокрема, якщо раніше санкція щодо суддів Конституційного Суду була лише одна – звільнення, то тепер карати суддів пропонують доганами, попередженнями і штрафами.
Що змінює законопроєкт у роботі КСУ
Документ передбачає зміну процедурної діяльності в роботі Конституційного Суду щодо ухвалення рішень, можливості відмовитися від ухвалених рішень та притягнення суддів до відповідальності.
Єдина санкція, яка може бути застосована до судді КСУ – це звільнення.
Окрім того, законопроєкт передбачає:
- єдиною формою провадження буде усна, щоб громадяни розуміли, що відбувається в КСУ,
- пропонується не змінювати наявний порядок ухвалення рішення – для цього потрібно 10 голосів суддів, а пропонувалося збільшити кількість до 12,
- запроваджуються більш гнучкі правила викладення суддями КСУ окремих думок тощо.
Відповідний документ почав опрацьовуватися ВРУ на вирішення “конституційної кризи”.