Як “катери-камікадзе” посилять ВМС України і чи зможуть вони “поховати” великі надводні кораблі
Українські військові зробили революцію в сфері озброєнь, на яку в їх західних колег просто не вистачило уяви. Це матиме свої результати, але у майбутньому
Портал Naval News в своїй черговій публікації вирішив оцінити перспективи, які створить для ВМС України флот у 100 “катерів-камікадзе”. Саме на них зараз відбувається збір в 25 мільйонів доларів на платформі United24.
На перший погляд, атака 29 жовтня 2022 року на рашистські кораблі в тимчасово окупованому Севастополі за своїми результатами виглядає не дуже вражаюче на тлі успішного удару по рашистським БДК в окупованому Бердянську 25 березня 2022 року. І на тлі потоплення флагмана ЧФ РФ крейсера “Москва” 13-14 квітня 2022 року. Бо наші “катери-камікадзе” змогли лише підбити 1 фрегат та 1 тральник, і замість втопити ворожі кораблі “просто їх подряпали”, пишуть автори видання.
З іншого боку, набіг наших “катерів-камікадзе” на рашистські кораблі був у першу чергу важливою психологічною перемогою. Бо Чорноморський флот РФ мінімум 2 тижні був “замкнений” у своїй базі, й замість ударів по Україні був зосереджений на охороні власних стоянок. А наші Сили оборони вперше відчули, що можуть “дістати” рашистські кораблі безпосередньо в місцях їх базування.
Ну а для всього іншого світу набіг на тимчасово окупований Севастополь 29 жовтня 2022 року означав початок принципово нової ери війни на морі. Бо виявилось, що на технологічному рівні «склепали в гаражі» можна виготовити ефективний та дешевий ударний безпілотний корабель, навіть декілька таких “катерів-камікадзе”. Для координації дій яких цілком згодиться навіть зв’язок по Starlink. Кожен із таких “дронів-камікадзе” має розмір лише з каное, таку ціль виявити заздалегідь дуже складно, відтак саме малопомітність й робить такі безпілотні катери суттєвою загрозою для великих надводних кораблів.
Але далі в своєму викладі автори Naval News ставлять питання так. Насправді, якби подібна атака “катерами-камікадзе” відбувалась проти ВМС США чи Королівського флоту Великої Британії, її результати були б значно гіршими. Бо британські та американські військові регулярно тренуються відбивати атаки малорозмірних надводних цілей, використовуючи зокрема установки Phalanx.
З іншого боку, західним військовим досі не спадало на гадку зробити те, що й власне зробили їх українські колеги – застосувати аналогічного класу дрони для атаки на противника. Бо їм на це буквально “не вистачило уяви”.
Так,, “катери-камікадзе” ніби й не показали себе “абсолютною зброєю”, бо не змогли втопити жоден рашистський корабель під час атаки. Але такі безпілотні кораблі показали себе гарним засобом для встановлення “зони закритого доступу”. Іншими словами, “катери-камікадзе” не здатні “поховати” великі надводні кораблі, але натомість мають майбутнє, якщо використовуватимуться разом з іншими засобами війни на морі – малі та великі кораблі, берегові ракетні комплекси тощо.
Для ВМС України тут висновок такий: “катери-камікадзе” нам потрібні для встановлення “зони закритого доступу” навколо чорноморських портів. Але вони не “скасовують” необхідність у великих кораблях, як то корвет “Гетьман Іван Мазепа” або ж тральники типу Sandown.