Заходу необхідно підготувати ЗСУ до тривалої війни – Foreign Affairs
В очікуванні українського контрнаступу військові експерти й аналітики розглядають події на фронті, оцінюючи можливості обох сторін. Майкл Кофман, директор програми дослідження Росії в Центрі військово-морської аналітики, та Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI), теж взялися за це завдання, проте зазирнули за межі контрнаступу.
Forbes обрав головне зі статті аналітиків для Foreign Affairs.
Дуже важливо, щоб Західні партнери України розробили довгостроковий план перемоги для України, адже навіть за найкращого розвитку подій майбутній наступ навряд чи покладе кінець війні.
Після цієї операції настане ще один невизначений період боїв та виснаження ресурсів, але із меншою кількістю постачання зброї для України. Війна точиться вже понад рік та може бути затяжною.
Партнери України роблять великі ставки на результат наступу ЗСУ, але не показують готовність підтримувати Україну у випадку затяжного конфлікту. Якщо підтримка можливого наступу – це пік західної допомоги, то Москва може припустити, що час на її боці й ще може виснажити ЗСУ.
Навіть якщо Україна досягне успіху у цій операції, Кремль навряд чи піде на переговори. Щоб Україна могла й далі чинити опір, Захід має показати, що готовий допомагати Україні й після наступу.
Безжальна зима
Після успішних українських контрнаступів на Харківщині та Херсонщині російська армія починала зиму вразливою. Але ЗСУ теж зазнали втрат, витративши чимало боєприпасів та зброї на ці операції, тому і їм необхідно було перегрупуватися.
Мобілізація й вихід із правого берега Херсону допомогли Росії стабілізувати свої лінії на фронті, створити резерви усього необхідного та організувати кращу ротацію для солдатів.
На щастя для України, російські політичні лідери нетерплячі, тому вони відмовилися від оборонної стратегії й замінили генерала Сергія Суровікіна на Валерія Герасимова на посаді командира армії в Україні.
Герасимов розпочав невчасну і невдало сплановану атаку на Донбасі наприкінці січня. Невідновлені сили армії РФ не були готові до наступу через недостатність живої сили, обладнання та боєприпасів.
Якщо загалом говорити про зимовий наступ Росії, то він продемонстрував, що її сили не здатні до широкомасштабних воєнних операцій. Натомість російські війська здійснювати точкові атаки ЗСУ невеликими групами.
Якщо порівнювати цю операцію із битвами на Донбасі у 2022-му, то цього разу у росіян була менша перевага в артилерії, тому і наступальний потенціал був менший.
Російська армія втратила тисячі солдатів, але це не допомогло їй захопити велику кількість української територій чи здійснити прорив. Навпаки, зимовий наступ ослабив армію, виснаживши людські й матеріальні ресурси РФ.