Зеленський, Медведчук, Порошенко: що далі?

Зеленський, Медведчук, Порошенко: що далі?

2021-й рік виявився доволі непростим для проросійських політиків в Україні. Чи то цього вимагають наші західні партнери, чи то Володимир Зеленський згадав про свої обіцянки, але схоже, що він вирішив взятись за українських олігархів. Почав із представників ОПЗЖ.

Так, у середині лютого Рада національної безпеки підтримала санкції проти 19 юридичних і восьми фізичних осіб, які пізніше своїм указом ввів у дію президент Володимир Зеленський. У тому числі мова йде і про Віктора Медведчука (одного з лідерів ОПЗЖ) та його дружину Оксану Марченко. Нещодавно ж справа дійшла ще далі: проти кума Путіна відкрили ще й кримінальне провадження, а самого політика взагалі ув’язнили. Щоправда, поки арешт домашній, але й він передбачає блокування активів особи, якій інкримінують державну зраду.

Такі дії стали об’єктом дискусій серед експертів та суспільства. Одні кажуть, що це банальне «окозамилювання», яке ні до чого не призведе. Скептики оперують прикладами інших кримінальних проваджень із такими ж звинуваченнмия, які тривають роками, а відповідальності так ніхто й не несе. Інші ж переконані, що Володимир Зеленський сьогодні серйозний, як ніколи і дійсно має мету притягнути бодай когось до відповідальності. Треті ж бачать у цьому мало не «вселенську змову» і стверджують, що це просто бажання Зеленського «поставити на місце» свого політичного опонента Петра Порошенка, якого називають «реінкарнатором» Медведчука.

То що інкримінують Віктору Медведчуку, чи справді йому загрожує серйозне покарання і кого ще він може «потягти» за собою? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, ексзаступник голови СБУ Віктор Ягун та відомий адвокат Сергій Войченко.

Що можуть інкримінувати Віктору Медведчуку та на яких аргументах може базуватись його захист?

Володимир Фесенко:

Якщо оцінювати це протистояння, то, безумовно, у держави є набагато більший набір ресурсів та інструментів, які вона може застосувати проти Медведчука. Проте питання тут в іншому: ефективність діяльності наших правоохоронних органів, на жаль, є дуже низькою. Почались ці проблеми вже давно і, на мою думку, вони загострились за часів президентства Порошенка. Зокрема, я маю на увазі його зловживання темою державної зради, що стало прикладом такої собі «девальвації» цього поняття. У результаті ми бачили дуже багато подібних справ, які, фактично, нічим не закінчились. Це велика проблема, яку зараз треба виправляти. А найгострішою вона є в судах – судова система є тотально корумпованою і знаходиться під впливом різних людей, які не мають відношення до нинішньої чи минулої влади. Вони впливають на більшість суддів та належать до політичних сил, які були при владі ще до 2014-го року.

Серед контраргументів Віктора Медведчука є певні важелі, але його головний ресурс у цьому протистоянні – це Володимир Путін. Так, є ще й ОПЗЖ, хоч це й колективний проект, який ділить сфери впливу між різними людьми і групами людей.

А що стосується звинувачень, то наша держава їх вже висунула. Вже є кримінальне провадження, є розслідування справи про державну зраду та за деякими іншими статтями. Поки маємо такий запобіжний захід як домашній арешт, але ця форма сьогодні є дуже популярною. У будь-якому випадку, він передбачає повне обмеження ресурсів. Раніше Медведчук вже потрапив під дію санкційних обмежень, а тепер його ресурси будуть повністю заблоковані. Тобто, держава вже показала власні аргументи: кримінальне провадження, переслідування, звинувачення і це все створює для нього суттєвий ризик судового покарання. Щоправда, поки ми не знаємо, коли воно відбудеться і чи відбудеться взагалі.

Віктор Ягун:

Тут склалась дуже цікава ситуація, яка має дві складові: юридичну і морально-етичну. Якщо ми говоримо про юридичну складову, то, фактично, що знайшли, у тому й звинуватили. А з огляду на морально-етичну сторону, то це треба було робити ще у 2014 році.

А більш конкретно наразі важко відповісти, бо існує багато версій стосовно того, що це таке відбувається. Це може бути банальним піаром, але може бути й серйозною справою. Нещодавно команда Зеленського отримала якийсь «темник» і всі почали говорити про те, що домашній арешт – це дуже вдале рішення, оскільки для Медведчука це моральний удар і таке інше. Я ж вважаю, що моральний удар – це реальний вирок. Все решта – це гра на піар. Немає результату і його не передбачається в найближчому майбутньому.

Сергій Войченко:

Адвокат Сергій Войченко: «Луценко розвалив українську прокуратуру через помсту»

Якщо все відбуватиметься відповідно до чинного законодавства, то це все закінчиться одним великим «пшиком». Якщо буде тиск на суд, то може й буде якийсь вирок

Це мені нагадує приказку «пусти нерозумного молитись, то він поб’є собі чоло». З урахуванням того, які докази були представлені, а це роздруківки з інтернет-мережі, то таке можна зробити із будь-яким громадянином України. Умовно кажучи, можна знайти якийсь «бруд» на будь-якого користувача соцмереж, роздрукувати його і тоді прокуратура чи СБУ будуть вимагати ув’язнити цього громадянина, звинувачуючи у державній зраді, навіть не переконавшись, наскільки ці дані є достовірні. От саме так прокуратура й виглядала. Якщо все відбуватиметься відповідно до чинного законодавства, то це все закінчиться одним великим «пшиком». Якщо буде тиск на суд, то може й буде якийсь вирок. Хоча поки що судової перспективи я не бачу. З того, що я почув, прокурорів там взагалі не було. Особливо оце їхнє «мекання», яке стосувалось того, що вони досі не встановили, яку ж там шкоду завдав Медведчук. Якби я був його захисником, то будував би цей захист від того, що ніяких доказів насправді немає.

Домашній арешт – це реальний запобіжний захід чи «окозамилювання»? Чи може Медведчук втекти, наприклад, у Росію?

Віктор Ягун:

Якщо його ув’язнять, то він це використає на свою користь. Ми ж знаємо досвід тієї ж Юлії Тимошенко, яка після того, як відсиділа, отримала тільки плюс до «карми»

Він нікуди не буде тікати, бо це дуже не вигідно для нього. Якщо Медведчук втече, то цим він просто визнає свою провину. Я думаю, що він навпаки буде тут битись і боротись за свої позиції в юридичній площині. Медведчук буде піаритись, ходити на шоу, де різні люди будуть його захищати і розповідати, як у нас притісняють опозицію. Це все працює на його імідж. Тому Медведчук однозначно нікуди не тікатиме. Я навіть думаю, що якщо його ув’язнять, то він і це використає на свою користь за сьогоднішніх непостійних політичних умов. Ми ж знаємо досвід тієї ж Юлії Тимошенко, яка після того, як відсиділа, отримала тільки плюс до «карми».

Сергій Войченко:

А чого йому тікати від незрозуміло чого? Рішення суду немає, отже людина не винна, чого йому тікати? Згідно закону, людина не вважається винною, поки немає рішення суду, яке набуло законної сили. На цьому все. Це кримінальне провадження, як я вже казав, один великий «пшик». І дурним був би той, хто від такого б тікав.

Чи втручатиметься Росія у цей конфлікт?

Володимир Фесенко:

Вже понад 15 років головний «козир» Медведчука – це його дружба з Путіним. Щоправда, це ресурс обмежений – я мало вірю в те, що Путін піде війною на Україну заради інтересів Віктора Медведчука. Москва має більш широкі геополітичні інтереси. Хоч в Україні їхні з Медведчуком погляди співпадають, але на противагу Путін має плани на стосунки із Заходом. Тому він не піде на конфлікт і кризу в стосунках із Європою та США заради своїх інтересів в Україні. Але неформально впливати на наше керівництво, посилати сигнали, що Медведчука не можна ув’язнювати, погрожувати загостренням стосунків і таке інше, я думаю, буде. Крім того, Путін допомагатиме Медведчуку фінансово, що він і так вже давно робить. Організаційна допомога, фінансова, медійна – це будуть інструменти Москви. Також, буде допомога від представників ОПЗЖ, але Віктор Медведчук вже не має свого потужного інформаційного ресурсу і також послабились його фінансові позиції всередині України. Тому Медведчук вже не може так протистояти владі України, як він міг ще до початку лютого 2021-го року.

Віктор Ягун:

Ні, Росія залишиться осторонь. Вона, власне, буде допомагати «розхитувати» ситуацію навколо всього цього. Кремль і його ЗМІ будуть показувати, як у нас переслідують опозицію, і це все дуже добре «лягає» у їхній дискурс «переслідування свободи слова», який раніше стосувався закриття телеканалів, переслідування лідера опозиції і таке інше. У цьому контексті на інформаційну кампанію РФ точно буде давати гроші і підтримувати бізнес Медведчука в Росії. Але втручатись їй немає сенсу: ми самі собі створюємо проблеми і самі ж намагаємось їх вирішити. Це дешевше, ніж проводити якісь військові операції.

Сергій Войченко:

Ми скоро дізнаємось про багато бізнесів, отримання коштів, оформлення того чи іншого майна діючими посадовцями

Прямо, звісно, ж не буде. Але я вважаю, що ми скоро дізнаємось про багато бізнесів, отримання коштів, оформлення того чи іншого майна діючими посадовцями. «Ноги» цих надбань, як ви розумієте, будуть рости з Росії.

Якими будуть наслідки цієї справи? Кому ще можуть оголосити підозру в державній зраді?

Володимир Фесенко:

По-перше, що буде далі й до чого це призведе? Вже є правова логіка: якщо іде розслідування, а сам Медведчук перебуває під домашнім арештом, то з великою ймовірністю його можуть продовжити до кінця часу слідства. Як довго воно триватиме – сказати важко. У нас є приклад «швидкого» варіанту, який ми мали із Віктором Януковичем. Щоправда, це було «заочне» переслідування і суд над ним. Тоді судовий процес тривав близько року і приблизно стільки ж відбувалось досудове розслідування. От і зараз, я думаю, що у найкращому випадку це розслідування триватиме кілька місяців, бо тут вже є конкретні звинувачення. Якщо це буде тривати якнайшвидше, то протягом року абсолютно можливо завершити розслідування і передати справу до суду. Якщо ж розслідування затягнеться чи з’являться нові статті, то тут вже є різні нюанси. Це питання, на яке я не можу дати відповіді, бо на нього відповідати мають правоохоронці. Справа у тому, що санкції проти Медведчука ввели по одних питаннях, зараз його звинувачують трохи в іншому, але все одно я вважаю, що треба розслідувати і, наприклад, його зв’язки з ОРДЛО, де можуть з’явитись і нові статті, під які підпадає діяльність Медведчука.

А от скільки буде тривати суд – питання відкрите. Як я вже казав, Януковича засудили відносно швидко, протягом року. Але є ще й приклад справи Насірова, яка вже триває 4 роки в суді та ще досі не вийшла на свою «фінішну пряму». Є й інші справи, які тривають роками і адвокати Медведчука можуть всіляко затягувати судовий розгляд, оскільки вони розуміють, що мають проблему із Зеленським. Сьогодні справу Медведчука будуть «штовхати» дві сили – політична воля Зеленського, яку розуміють усі правоохоронці, та суспільний запит, який теж буде підганяти слідство. Медведчук може сподіватись, що якщо на виборах 2024 року зміниться політична ситуація в Україні, то з нього можуть зняти усі підозри. Тому він може розраховувати на тактику затягування. Хоча я, все ж, схиляюсь до думки, що все це буде тривати від двох років і більше.

Віктор Ягун:

  • Судячи з інформації, яка публікували раніше щодо Петра Порошенка, логічно припустити, що влада підбирається саме до нього

Судячи з того, яка інформація була опублікована раніше щодо Петра Порошенка, логічно припустити, що  влада такими кроками підбирається саме до нього. Я так вважаю, оскільки просто так ніхто б не публікував розмову Медведчука щодо санкційних списків, яку він вів із представниками РФ. Я не виключаю, що взагалі усі ці речі навколо Медведчука і всіх цих питань стосуються власне Петра Порошенка. Крім того, це можливість влади дискредитувати своїх опонентів на майбутніх президентських та парламентських виборах.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»