Першими про можливість рішення передати Україні американські танки на цей раз чомусь заявили ЗМІ з арабського світу, як от Sky News Arabia чи взагалі “Аль-Джазіра”, які до цього, м’яко кажучи, не відрізнялись особливою залученістю в “українську тематику”. Вийшов навіть такий парадокс – спочатку про Abrams для ЗСУ написало саме Sky News Arabia, а потім уже впливове The New York Times.
Схоже, як зазначає видання Defense Express, тут справа не тільки в особливостях роботи світових ЗМІ. Але й у тому, що в проекті з Abrams для України США можуть залучити фабрику по виробництву цих ОБТ в одній із арабських країн.
Не всім відомо, що окрім заводу General Dynamics в Лімі (США), виробництво танків Abrams може також відбуватись на Єгипетському танковому заводі (“завод №200”), розміщеному поблизу Каїру, в промисловій зоні Хелван. У відкритому доступі про роботу такого заводу доволі небагато. Але насправді і того що є, може виявитись цілком достатньо.
Про будівництво заводу, який би займався крупновузловим складанням танків Abrams із поставлених машинокомплектів, США та Єгипет уклали угоду в 1984 році, підприємство запустило роботу в 1988 році. Американці пішли на такий проект, сподіваючись зменшити собівартість виробництва таких танків для збройних сил Єгипту.
Завдяки роботі такого заводу Єгипет зараз є по суті другим у світі експлуатантом танків M1 Abrams (у модифікації M1A1) із показником в 1130 танків у строю. Деяка кількість машин також була поставлена на експорт. Хоча, наприклад, можемо прослідкувати перерву в роботі цього заводу протягом 2013-2015 років, що виникла через протиріччя між Каїром та Білим Домом.
В грудні 2021 року стало відомо, що Єгипет веде перемовини із США про модернізацію своїх танків M1A1 Abrams до стандарту M1A2 саме на єгипетському заводі в Хелвані. Стандарт M1A2 передбачає саме оновлення бортового обладнання танка, наприклад установку незалежного тепловізійного панорамного прицілу навідника, установку тепловізора для механіка-водія та інсталяцію системи управління вогнем та ситуаційної обізнаності IVIS.
Чим завершились перемовини – поки невідомо. Бо останні новини по цій темі у відкритих джерелах датуються саме груднем 2021 року. Тому однаково ймовірно, що США та Єгипет могли не домовитись. Або ж навпаки – що якраз таки домовились, і апгрейд єгипетських M1A1 Abrams уже відбувається повним ходом.
Білий Дім зараз активно працює над тим, щоб залучити підтримку та ресурси для перемоги України у війні проти РФ країн так званого “Глобального Півдня” – Латинської Америки, Азії чи Африки. Уже ж є прецедент, коли радянські Т-72 для ЗСУ дало навіть Марокко. Тому на такому фоні не варто виключати, що США можуть залучити танковий завод в Єгипті до проекту з обслуговування M1 Abrams для ЗСУ. Хоча б з тої логіки, щоб скоротити логістичний ланцюжок та пришвидшити цикл обслуговування танків.
Але далі – ще раз запропонуємо дочекатись офіційного рішення від Білого Дому, щоб після того аналізувати уже відомі конкретні деталі.