Пробачити (не) можна! Чи примирить російсько-українська війна поляків та українців остаточно? Думка історика

Сподіваюсь, після російсько-української війни і українці, і поляки зрозуміють, що будь-які історичні суперечності між українським та польським народами, які політики використовуватимуть у своїх цілях, аби підвищити рейтинг, підсилюють саме росію – країну-агресора у будь-якій – війні, інформаційній та гібридній теж.

Про це у коментарі ІА «ПІКА» розповів архівіст, історик та директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.

Зазначимо, як заявив заступник прем’єр-міністра Польщі Пйотр Глінський, війна росії проти України дала полякам та українцям шанс досягти повного примирення на тлі турбулентного минулого двох народів.

«Очевидно, що в українсько-польських стосунках є складні сторінки історії і казати, що ми їх забудемо, це неправильно. У обидвох країн – свої герої: для однієї це хороші, для іншої – навпаки – ті ж Бандера, Пілсудський та інші, – зауважив історик. – Так само всі історичні питання, які були пов’язані з Холмщиною, Галичиною та Волинню (і це не тільки 1933 рік, а починаючи від політики «пацифікації» під час Першої світової війни), події Другої світової війни, коли кожна сторона хотіла отримати власну державу. Очевидно, що жодна війна не відбувається у «білих рукавичках» і у цьому разі найбільше дискусій викликають саме події ХХ століття, період Козаччини та інші. Тим більше, що є свідки окремих історичних подій ХХ ст».

Тому, за словами Кулика, варто обговорювати ці питання, але не домовлятися, просто шукати наукові підходи до цих історичних постатей.

«Україна завжди була готова до певних компромісів, поки історичні питання не почали виносити у політичну площину. Тому, як то кажуть, політикам – політику, історикам – історію. Тим більше, що Україна, думаю, навряд чи змінить бачення щодо гострих історичних подій і не піде у вищезгаданому питанні на компроміси Польщі», – уточнив архівіст.

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

Проте він також наголосив: «Та чи не попросить Польща після нашої перемоги у російсько-українській війні за допомогу українцям взамін від нас відкинути свою історичну політику і переписати її на їхній лад? Це може стосуватися конкретних сторінок історії. І не хотілося б у такому разі, аби Україна погодилася. Адже ми вже переконалися: та ж російсько-українська війна – не за економіку, а за ідентифікацію».

«Сподіваємось, влада це розумітиме: економіку можна відновити, а от питаннями політики пам’яті торгуватись не можна. Тож, сподіваюсь, і Польща, і Україна після цієї війни зрозуміють, що треба мислити глобальніше, а не вузькими інтересами. При цьому поляки теж пам’ятатимуть і слова свого діяча Єжи Ґедройца: «Без незалежної України немає незалежної Польщі».

Читайте також: “Третя світова війна: чи відкриє росія «ящик Пандори»? Інтерв’ю з Олександром Мусієнком”

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: