“Сформувалось декілька центрів впливу”: Романенко розповів, як в Україні утворилась олігархія

Керівник політичних програм Інституту майбутнього Юрій Романенко розповів, як в Україні утворилась олігархія.

Про це він заявив у коментарі для ІА «ПІКА».

«Олігархи в Україні з’явились як наслідок поділу пострадянської власності, коли Леонід Кучма прийшов до влади і вирішувалось питання ефективного управління економічними активами. Саме тоді дуже гостро постало питання, яким чином можна швидко і ефективно перезапустити економіку.

Оскільки «червоні» директори не давали собі з цим раду і взагалі були неефективними в умовах розвалу пострадянської економіки, то виникло питання, хто зможе вирішити цю проблему. Кучма, фактично, сконструював олігархів. У нього були вагання, які стосувались того, яким шляхом піде Україна”, – розповів політолог.

“Перший варіант – це шлях центральної та східної Європи. Він полягає у тому, щоб надати максимальних пріоритетів дрібним власникам, як у Чехії, Словаччині чи Польщі. Тоді середній клас би формувався саме на базі оцих дрібних власників, які мали б змогу приватизації. Таким чином наша економіка могла б швидко інтегруватись у міжнародному «ланцюгу» і відбувся б її повний перезапуск», – пояснив Юрій Романенко.

«Другий шлях – це формування власного крупного капіталу, як це зробила Туреччина, Південна Корея та деякі інші країни. Для цього було необхідно створити умови, аби швидко з’явились представники крупного капіталу, яким під час великої приватизації за безцінь продали економічні активи. Вони почали шукати свої ніші на міжнародному ринку і вмонтувались в нього з металургією та хімічною продукцією. До того ж, Леонід Кучма був зайнятий тим, що намагався створити кілька потужних машинобудівних кластерів в авіації та космічній галузі. Керівництво усім цим мала б здійснювати держава і таким чином Кучма намагався вирішити питання стійкості нашої економіки. Олігархи стали наслідком того, що Кучма вибрав другий шлях, оскільки президент керувався тим, що перезапустити економіку треба було якнайшвидше. Україна тоді була зовсім незрозумілою для інших країн за своїм функціоналом, а на Заході нас навіть розглядали як теоретичну загрозу. Тому це питання треба було вирішувати «тут і зараз», що й дозволяв такий шлях. Фактично, олігархи, які утворились із колишньої номенклатури, комсомольців, бандитів та авантюристів, і утворили цей «розсіл», у якому «варилась» пострадянська еліта. Саме вона потім народжувала тих людей, які пізніше фактично очолили українську державу», – додав експерт.

За словами Романенка, коли запустилась велика приватизація, Леонід Кучма стабілізував ситуацію після приходу до влади у 1994-му році й під час свого першого терміну проводив дуже багато реформ. Сьогодні мало хто про це згадує, але перший президентський термін Кучми був дуже продуктивним в розумінні формування «кістяка» держави та її економічної бази.

“Леонід Данилович єдиний, хто взагалі намагався із розумом підійти до вирішення проблем. Можливо, це пов’язане із тим, що він інженер, тому в рамках своєї «матриці» людини із технічним складом розуму намагався все розкласти на складові і сконструювати із цього державу. Можна говорити, що вже на момент парламентських виборів 1998-го року з’явились олігархічні групи. Я маю на увазі того ж Ріната Ахметова, Індустріальний союз Донбасу, Юлію Тимошенко, Павла Лазаренка і так далі. Тобто, з’явились перші конгломерати цих груп впливу і вони почали все більше контролювати економічні й політичні процеси. А вибори президента 1999-го року були вже демонстрацією сили ранньої української олігархії, оскільки Кучма переміг саме за рахунок їхньої підтримки.

Олігархи постійно посилювали економіку і треба було вирішувати питання контролю над ними. У результаті вийшло так, що Кучма не зміг переграти олігархів. Ба більше, олігархія перемогла його на виборах 2004-го року, бо її завдання полягало у тому, щоб демонтувати сильний інститут президента. А при Ющенку олігархи продовжили курс на масове скуповування активів, які ще залишались, та укріплення власних позицій. Тоді й сформувалось декілька центрів впливу, які через контроль над парламентом посилили власний контроль над економікою. Я вважаю, що саме тоді олігархія взяла гору над державою», – підсумував Романенко.

Більш детально читайте тут: Зеленський VS олігархи: хто кого?.