«Зміїний буде або українським, або безлюдним»: чим цей острів для нас важливий? – Андрій Риженко

Повномасштабний наступ росії на Україну в морі розпочався саме із острова Зміїіний, де українські моряки послали російський військовий корабель за всім відомим напрямком. А нещодавно українські військові заявили, що Зміїний буде або українським, або безлюдним. То в чому полягає стратегічна важливість цього українського острову?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів капітан першого рангу запасу, ексзаступник начальника штабу ВМС та експерт Центру оборонних стратегій Андрій Риженко.

  • Чому острів Зміїний такий важливий?

Перше значення цього острову – розвідувальне. Якщо він буде під контролем рф, ворог зможе дуже легко вести з нього розвідку. Від Зміїного до дельти Дунаю, тобто українського берегу, всього 35 км., а до Одеси лише 140 км. Це дозволяє знімати весь спектр радіосигналів і розуміти, що там на нашому березі, які частини працюють тощо. Тобто, для фахівців це такий собі «Клондайк» радіоелектронної розвідки.

  • Чи може острів захищати морські об’єкти від повітряних загроз?

Так, я частково погоджуюсь, що цей острів може виконувати функції протиповітряної оборони. Якщо там розмістити системи виявлення повітряних цілей, вони можуть контролювати повітряний простір аж до Бухаресту. Але тут варто розуміти, що така невелика відстань до України й Румунії робить цей острів вразливим. Тобто, і знищити ці системи ППО буде неважко. Думаю, що росіяни це розуміють, тому й не лізуть на Зміїний, бо ми їх там просто знищимо. Тим більше, що практика показала, як прекрасно там працюють безпілотники, зокрема і «Байрактар».

  • З погляду транспорту, в чому важливість Зміїіного?

Треба розуміти, що Зміїний – не просто острів, а це територія держави. Якщо ти його контролюєш, то ти автоматично контролюєш 12 миль територіальних вод навколо нього, як каже міжнародне право. Тому якщо ця територія буде російською, то це «відріже» нас від північно-західної частини Чорного моря. У нас і так заблоковані порти, а 90% морської економіки не функціонує. Тому це теж далеко не найкращим чином вплине на загальну ситуацію.

  • Чи важливими є корисні копалини навколо острова?

Так, навколо Зміїного виявлені поклади нафти й газу, що стало причиною наших суперечок із Румунією, але тоді все вдалось вирішити цивілізовано. Якщо острів захопить росія, то вона перекриє нам доступ до копалин. Причому, самій москві цього не треба, у них є нафта й газ, але їм принципово, щоб ці поклади не отримали ми. Це загальна стратегія росії.

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

  • То як нам варто діяти?

Зараз ми утримуємо вогневий контроль і цього наразі достатньо. Я це називав «Бермудським трикутником» для російських військ, але людям більше подобається варіант «морська Чорнобаївка». Тобто, росія туди притягує свої сили, а ми їх нищимо. Наприклад, тільки біля цього острова ми вже ліквідували 6 кораблів та катерів: 4 «раптори», один «СЕРВ» і крейсер «москва», який був флагманом Чорноморського флоту. Погодьтесь, це немало. Тому можна і треба продовжувати це робити. А коли ми підемо в контрнаступ у Херсонській області й Криму, то росіяни самі втечуть із острова Зміїний.

Роман Гурський, ІА “ПІКА”