Альтернатива ЄС із Британією на чолі: наскільки це реально і чи потрібна вона Україні? – думка експерта
За даними однієї з найбільших італійських газет Corriere, нещодавно прем’єрміністр Великої Британії Борис Джонсон запропонував створити альтернативу Європейському Союзу – нову систему політичних, економічних та військових союзів, до якої увійдуть країни, незадоволені Брюсселем та відповіддю Німеччини на військову агресію Росії. Зазначається, що ця модель передбачає включити в альянс Британію в ролі лідера, а також Україну, Польщу, Литву, Латвію, Естонію і, можливо, Туреччину на пізнішому етапі.
Сучасний філософ і політолог Сергій Дацюк розповів, наскільки реальні такі розмови і що для цього треба.
Про це він розказав у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».
Наскільки ці розмови серйозні?
З боку Британії ці розмови абсолютно серйозні, але вони не можуть бути такими для нас. В Україні банально нема такого місця, де ми б могли обговорювати стратегічні питання такого плану. Хто би міг про це говорити чи ухвалювати такі рішення? Президент? У нього немає таких повноважень. Парламент? А де він це буде робити? Телебачення працює двома марафонами, які спрямовані на пропаганду. Тому Британія тут абсолютно відверта і серйозна, але ми не можемо дати адекватну відповідь на таку пропозицію. Україна не має майданчику для стратегічних обговорень.
Що б нам дав такий союз?
Та все. Ми б не мали війни і в нас була б потужна армія, озброєна за останніми зразками НАТО. Ми б мали військову промисловість і структуру економіки, «заточену» під потреба війни. Крім того, у нас була б належна освіта й медицина. Коротше кажучи, якби таке сталось, то ми були б у неабиякому виграші.
Як розмови про таку альтернативу можуть вплинути на наші стосунки з державами Євросоюзу?
Це нонсенс – ми не можемо обговорювати власні стратегічні інтереси, бо це може щось десь нам зіпсувати. Це як заєць, який обдумує стратегію захисту від вовка, але водночас боїться цього вовка розлютити. То що тепер – треба сидіти і тремтіти? Звісно, що ні. Тому ми не маємо думати про те, як такі розмови вплинуть на Євросоюз, бо ми обдумуємо йому альтернативу.
От ми намагались не псувати свої стосунки з Європейським Союзом, але коли сталась війна, то ми вимушені ходити по світу і клянчити зброю. Де ті наші стратегічні партнери із ЄС? Чому ми змушені лякати весь світ «страшним путіним», щоб нам дали якесь озброєння?
То чи варто сьогодні порушувати цю тему?
Я вважаю, що цю тему завжди варто чіпати. Війна чи не війна – тема стратегічної безпеки і розвитку України завжди буде актуальною. Навіть навпаки, війна нас змушує більше думати наперед. Проте, як я вже казав, немає місця, де ми б могли про це говорити. У нас немає кваліфікованих у стратегічному плані кадрів.
Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua
То що нам слід робити?
Треба створити такий майданчик, де ми зможемо говорити про стратегію на найближчі роки. Це серйозні теми, бо ми маємо мислити про Україну як про цивілізацію, яка приходить на зміну російській. Ми ж зараз не думаємо, що знищити росію – це відповідальність. Ми будемо відповідати за все, що сьогодні відбувається на Кавказі, ми будемо вимушені стримувати Китай і давати раду Чечні. Ми кажемо «о, давайте увійдемо в москву, яку ми зруйнуємо», а далі що? А наступний крок який? А що робити з Китаєм? Це мислення – це навіть не один крок наперед і не пів кроку. Тому нам просто терміново необхідне місце, де ми могли б обговорити всі ці питання. Треба на законодавчому рівні створити якийсь орган влади чи надати відповідні повноваження якомусь органу, який вже існує. Тоді треба шукати оцих діалогів із міжнародними партнерами, домовлятись і підписувати документи. Загалом – це неважко, але цим треба зайнятись.
Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням:
- Валерій Клочок: «США готуються ввести в Україну свою армію»
- На кого росія може обміняти захисників Маріуполя? Відповідь політолога
- «Вступ України до ЄС через 15-20 років»: чи боїться нас Захід? – думка експерта
- «Це лише «вступні титри», це ще навіть не зав’язка, я вже мовчу про кульмінацію» – відомий юрист про «справу Медведчука-Порошенка»
- Коли прибуде в Україну і як змінить війну американська РСЗВ HIMARS – думка військового
- Обмін, в’язниця чи примусова робота: що чекає на полонених росіян? – думка експерта
- «Це ще не загибель, але удар буде болісним»: економіст про зовнішні борги росії