“Це робота Офісу генпрокурора з розслідування можливої держазради”: Смешко про спецоперацію щодо вагнерівців

Розслідувати обставини спецоперації із затримання вагнерівців має Офіс генпрокурора, а не тимчасова слідча комісія Верховної Ради.

Про це в ефірі телеканала “Україна 24” заявив один із творців та екскерівник військової розвідки України, тричі голова комітету з питань розвідки при президенті України, колишній голова Служби безпеки України Ігор Смешко.

“Починати розмову потрібно навіть не з роботи тимчасової слідчої комісії, яка має конфлікт політичних інтересів і, безумовно, захищатиме політичну силу, яка перебуває при вищій владі в країні. Починати треба з Кримінального кодексу України, з першого розділу – злочини проти основ національної безпеки України. Весь світ розуміє, що воєнна розвідка – одна з кращих за професіоналізмом середньої ланки. І де-факто весь світ розуміє, що в Україні наразі відсутня система планування, керівництва, координації та контролю над розвідувальною діяльністю”, – сказав Смешко.

Він наголосив, що потрібно розділяти політичний та професійний складники цього питання.

“Чомусь ніхто з наших парламентаріїв та експертів не обговорює протоколу нейрохірургічної операції, технології роботи ядерного реактора”, – зазначив політик.

За його словами, керівництво розвідки не має права повідомляти розвіддані главі держави у присутності третіх осіб.

“Я працював з двома президентами і керував розвідувальною діяльністю нашої держави. Ніколи я не доповідав президенту про розвідувальні операції  – і навіть розвідувальну інформацію у присутності третьої особи. Президент – гарант забезпечення державної таємниці. Керівник розвідувального органу, зокрема, є головним експертом із держтаємниці у сфері розвідувальної діяльності. Сам він не може коментувати цю діяльність у присутності людини, яка не допущена до розвідданих, якщо є загроза витоку інформації. Президент, згідно з Конституцією, не може передати свої повноваження жодній іншій посадовій особі в нашій країні. Отже, зупинення подібної операції без письмового документа міністра оборони чи верховного головнокомандувача – це не робота тимчасової слідчої комісії, це робота Офісу генпрокурора щодо розслідування можливої державної зради”, – резюмував Смешко.

Нагадаємо:

Міжнародна розслідувальна група Bellingcat 17 листопада опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування “Анатомія “вагнергейту”: зухвала українська операція із затримання російських найманців” про українську спецоперацію із затримання бойовиків російської приватної військової компанії “Вагнер”.

У розслідуванні йдеться про те, що, за словами тодішнього глави військової розвідки Василя Бурби, президент України Володимир Зеленський знав про спецоперацію та схвалив її проведення, а глава ОП Андрій Єрмак попросив відкласти спецоперацію на тиждень, щоб набула чинності угода про перемир’я на Донбасі. У Bellingcat наголосили, що не змогли незалежно підтвердити розмови, про які говорив Бурба.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи розслідування, заявив, що воно не приводить до висновку, що операцію українських спецслужб хтось “злив”.

Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що матеріали Bellingcat про вагнерівців додадуть до матеріалів кримінального провадження.

Раніше ми писали: